تاریخ: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۳:۴۸
کد خبر: ۱۳۹۴۶۸
می متالز - ارزش سهام عدالت برای دارندگان سهام عدالت با ارزش اسمی 532 هزار تومانی،به 20 میلیون و 271 هزار تومان رسید.
ارزش سهام عدالت به ۲۰ میلیون تومان رسید

به گزارش می متالز، سهام عدالت در راستای مشارکت دادن مردم در دهک‌های پائین و متوسط درآمدی در سال ۱۳۸۵ از سوی دولت به مردم در ۶ دهک کم‌درآمد واگذار شد.

ارزش هر برگه سهام عدالت برای هر نفر در ابتدا به ارزش اسمی ۱۰ میلیون ریال بود که قرار شد،‌ بهای این سهام از محل سود آتی شرکت‌های سرمایه پذیر ظرف ۱۰ سال پرداخت شود و برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی رایگان باشد.

سهام عدالت متشکل از سهام ۴۹ شرکت شامل ۳۶ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیر بورسی بود که این سهام به ۴۹ میلیون و  ۱۵۴ هزار نفر واگذار شد.

بعد از ۱۰ سال اعلام شد، از محل سود شرکت‌های سرمایه پذیر فقط ۵۳۲ هزار تومان از بهای سهام عدالت پرداخت شده و هر کس خواهان کل ارزش یک میلیونی سهام عدالت است، بقیه مبلغ را تا سقف یک میلیون تومان واریز کند،‌ اما تعداد اندکی در حدود ۴۰۰ هزار نفر استقبال کردند و عمده سهام عدالت مردم در همان ارزش اسمی ۵۳۲ هزار تومان باقی ماند.

پس از آزادسازی سهام عدالت،‌ در ۹ اردیبهشت ۹۹ ابتدا ۳۰ درصد سهام عدالت برای فروش آزاد شد و سپس در عید غدیر اعلام شد ۳۰ درصد دوم از سهام آزاد و قرار شد بقیه ۴۰ درصد سهام عدالت هم در ۲۲ بهمن ۹۹ آزاد شود.

اما با آزادسازی سهام عدالت تاکنون ۱۳ هزار میلیارد تومان از سهام عدالت مردم فروخته شده و برخی کارشناسان هم گویند، از دلایل ریزش بازار بورس، تقاضای زیاد برای فروش سهام عدالت است.

سهام عدالت با ترکیب پرتفوی متنوع از سهام ارزنده شرکت‌های سرمایه پذیر بانکی، فلزی، خودرویی، ‌پالایشی، ‌مخابرات،حمل‌ونقل و شرکت‌های بنیادی، باعث ارزنده شدن این سهام شده و به سهامداران توصیه شده حتی‌الامکان از فروش سهام عدالت پرهیز شود و از منافع آتی سهام عدالت مثل سود سالانه شرکت‌ها و افزایش قیمت سهام استفاده کنند.

درعین‌حال با ریزش شاخص بازار بورس، ارزش روز سهام عدالت هم کاهش یافته است، این ارزش که به ۲۱ میلیون تومان هم رسیده بود،‌اکنون کاهش یافته است،هرچند سامانه سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی، را بر اساس آخرین به‌روزرسانی در ۲۱ تیر ۹۹ رقم ۲۰۲ میلیون و ۷۱۱ هزار و ۹۰۶ ریال ذکر کرده است.

البته این نکته در سامانه مذکور ذکر شده که آخرین به‌روزرسانی گزارش دارایی سهام عدالت، دارایی بر مبنای ١٣٩٩/٠۴/٢١ است و ارزش ریالی بر اساس قیمت روز گذشته است.

ارزش سهام عدالت

برای سهامدارانی که روش مدیریت مستقیم را برگزیده‌اند، می‌توانند از طریق کارگزاری خود به فروش ۶۰ درصد سهام عدالت خود اقدام کنند، اما کسانی که روش مدیریت غیرمستقیم با توجه به اینکه پرتفوی سهام این افراد به شرکت استانی سهام عدالت منتقل شده و در عوض به آنها ۱۲۵ هزار و ۵۱۴ سهم از سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی اختصاص یافته که می‌توانند تا ۶۰ درصد سهام خود را از طریق کارگزاری خود و با کد بورسی به فروش برسانند.

تاکنون نماد ۱۲ شرکت سرمایه‌گذاری استانی عدالت در بورس باز و قابل معامله شده و ۲۶ شرکت پذیرش شده‌اند،‌بقیه شرکت‌های استانی هم تا پایان آبان ماه در بورس پذیرش می‌شوند.

عناوین برگزیده