تاریخ: ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۲:۱۶
کد خبر: ۱۳۹۵۳۶
معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت:
می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از اکتشاف ۵۰ هزار کیلومترمربع اکتشاف ذخایر معدنی (شناسایی، پی‌جویی، اکتشاف عمومی و تفصیلی) در نیمه نخست سال خبر داد و گفت: این رقم تا پایان سال به ۱۰۰ هزار کیلومترمربع خواهد رسید.
۵۰ هزار کیلومترمربع ذخایر معدنی در نیمه نخست سال اکتشاف شد

به گزارش می متالز، علیرضا شهیدی با اعلام این خبر تصریح کرد: بر اساس برنامه دستیابی به هدف ۱۱۵ هزار کیلومترمربع اکتشاف ذخایر معدنی برای امسال پیش‌بینی شده که با مشارکت بخش خصوصی و منابع عمومی دولت تا قبل از پایان دولت دوازدهم محقق خواهد شد.

وی تصریح کرد: شیوع بیماری کرونا در سطح کشور در نیمه نخست امسال کندی‌ها و کاستی‌هایی را به دنبال داشته و با تلاش کارشناسان سازمان این مرحله سخت را پشت سر گذاشته و اختلالی در مأموریت‌های فنی در حوزه کشف ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی وارد نشد.

تحقق ۶۴ درصدی برنامه نقشه زمین‌شناسی کاربردی

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور یادآوری کرد: تهیه نقشه زمین‌شناسی کاربردی در مقیاس‌های مختلف ( خشکی و دریا) در ۶ ماهه ابتدایی ۹۹ بالغ‌بر ۳۰ ورقه نقشه – گزارش بود که نزدیک به ۶۴ درصد هدف کمی برنامه که ۴۷ ورقه نقشه – گزارش پیش‌بینی شده، تحقق یافت.

شهیدی درباره شیوه جدید اجرای اکتشافات ژئوفیزیک هوایی با تأمین منابع مالی از سوی بخش خصوصی در قالب تفاهم‌نامه‌های چندجانبه در استان‌های معدنی به عنوان دیگر برنامه‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور تا قبل از پایان دولت دوازدهم نام برد.

وی افزود: این سازمان با استفاده از فناوری‌های روز دنیا و تجربه بومی‌سازی شده، تحول فزاینده‌ای را ازلحاظ نرخ اکتشاف و شناسایی ذخایر جدید معدنی و رسیدن به رکورد جدید در دولت دوازدهم پیش‌بینی کرده است.

۶ ماهه ۹۹ دستیابی به دو سوم برنامه نقشه‌های مخاطرات

معاون وزارت صمت درباره عملکرد سازمان یاد شده در زمینه تهیه نقشه‌های مهندسی و مخاطرات زمین‌شناختی و زیست‌محیطی ( زلزله، ریزگرد، سیل، فرونشست، تغییرات اقلیم و ..) تصریح کرد: هدف کمی پیش‌بینی شده برای امسال دستیابی به ۳۰ گزارش – ورقه نقشه است، در ۶ ماهه ابتدایی ۹۹ بالغ‌بر ۲۲ گزارش – ورقه نقشه به میزان نزدیک به ۷۵ درصد هدف برنامه محقق شد.

به گفته شهیدی، پارسال، در حوزه تهیه نقشه‌های مهندسی و مخاطرات زمین‌شناسی مانند زلزله، ریزگرد، سیل، فرونشست، تغییرات اقلیم و دریایی نیز ۳۵ ورقه نقشه تهیه شد که تعداد نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی تهیه شده بالغ‌بر ۴۷ ورقه نقشه می‌شود که هدف تعیین شده را محقق ساخت.

انجام ۲۲ هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن یادآوری میزان برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی که برای سال گذشته هدف‌گذاری شده بود به میزان ۳۰ هزار کیلومتر خطی، گفت: با انجام ۳۵ هزار کیلومتر خطی از برنامه هدف‌گذاری شده نیز فراتر اجرا شد.

وی اضافه کرد: امسال اکتشاف به روش ژئوفیزیک هوایی (برداشت، پردازش، تعبیر و تفسیر، مدل‌سازی و معرفی مناطق امیدبخش) هدف ۳۵ هزار کیلومتر خطی تعریف شده که در نیمه نخست امسال نزدیک به ۶۳ درصد و به میزان ۲۲ هزار کیلومتر خطی تحقق یافت.

دستیابی به هدف بیش از ۷۰ درصد آنالیز مواد معدنی

معاون وزیر صمت با اعلام خبر اجرای پروژه‌های نوسازی و تجهیز آزمایشگاه‌های علوم زمین کشور به‌عنوان یکی از زیربناهای مهم در سرعت بخشی به پروژه‌های اکتشافی گفت: از جمله نکات قابل ذکر، افزایش بازدهی در حوزه آنالیز مواد معدنی و آزمایشگاه‌های علوم زمین است که با نوسازی و تجهیز این آزمایشگاه‌ها از ابتدای سال ۹۹ تا پایان شهریور، آنالیز موادمعدنی با رشد بیش از ۷۰ درصدی روبرو شده که این تحول، سرعت اکتشاف را در مرحله شناسایی و پی‌جویی تا حد قابل قبولی بالا برده است.

وی یادآوری کرد: نمونه‌های آنالیز شده زمین‌شناسی و اکتشافی برای امسال رقم ۲۸ هزار نمونه آنالیز تعریف شده که در نیمه نخست ۲۰ هزار نمونه آنالیز شد.

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی مسوول انجام بررسی‌های زمین‌شناسی و معدنی در سراسر کشور، جمع‌آوری نتایج فعالیت‌های انجام شده در این زمینه، ایجاد هماهنگ، تهیه، تکمیل و انتشار نقشه‌های زمین‌شناسی ایران است.

اکنون وظایف اکتشافی در سطح کشور بر عهده سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران است و این سازمان مسوول مطالعات زمین‌شناسی کشور، و ارزیابی اکتشافی منابع معدنی به‌جز هیدروکربورها است.

گروه‌های مختلف سازمان مانند، چینه‌شناسی، سنگ‌شناسی، رسوب‌شناسی، زمین‌شناسی دریایی، فسیل‌شناسی، زمین‌ساخت، لرزه زمین‌ساخت، اکتشاف، ژئوفیزیک، ژئوشیمی، ژئومتیکس و آزمایشگاه‌های مختلف را به انجام می‌رسانند.

عناوین برگزیده