تاریخ: ۰۴ آبان ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۳:۲۸
کد خبر: ۱۳۹۶۴۱
می متالز - کارشناس ارشد بازار‌های جهانی فولاد گفت: انتخابات امریکا نه تنها در بازار فولاد بلکه در بازار بورس و ارز ایران و بسیاری مسائل دیگر تأثیرگذار خواهد بود و بازار فولاد ایران نیز از این شرایط، تأثیر خواهد گرفت.
پیش بینی وضعیت قیمت در بازار فولاد

به گزارش می متالز، هرچند ایران به دنبال راه‌هایی برای مقابله با تحریم هاست، اما شرایط بیرونی بازار‌های مختلف مانند فولاد و... می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر شرایط اقتصادی کشور داشته باشد.

از این رو با توجه به سیاست ترامپ در قبال ایران، از جمله خروج یک‌جانبه از برجام و اتخاذ سیاست فشار حداکثری، ناخودآگاه نتیجه انتخابات امریکا بر اقتصاد ایران اثرگذار خواهد بود.

در این میان حفظ بازار فولاد جهانی برای اقتصاد ایران حائز اهمیت است تا جایی که برای نگهداری و توسعه این بازار باید اقدامات جدی از صورت دولتمردان صورت بگیرد.

 

فولاد در انتظار شوک جدید

درحال‌حاضر تاثیر ویروس کرونا بر حوزه‌های تولید، حمل‌ونقل، خدمات و توریست، همچنین قیمت و تقاضای کامودیتی‌ها بیش از هر حوزه دیگری مشخص است؛ به خصوص در مسئله کامودیتی‌ها به دلیل اینکه چین مصرف‌کننده حدود نیمی از کامودیتی‌های جهان است، این تاثیرگذاری بسیار بارز است.

در همین رابطه کیوان جعفری طهرانی، کارشناس ارشد بازار‌های جهانی فولاد شرایط بازار جهانی فولاد را چنین تشریح کرد: بازار فولاد از شرایط انتخابات امریکا بی‌تأثیر نخواهد بود و فولاد نیز مانند سایر بازار‌های دیگر مانند نفت و... بستگی به این موضوع دارد که نتیجه انتخابات امریکا چه خواهد بود و در نهایت بازار جهانی فولاد به کدام سمت و سوی می‌رود.

جعفری طهرانی گفت: طبیعتا اگر ترامپ پیروز انتخاب شود بازار فولاد چه بازار جهانی و چه بازار فولاد ایران از نظر صادراتی شاهد کاهش عمده نخواهد شد و روند صعودی و یا حداقل وضعیت موجود خود را ادامه می‌دهد، اما اگر در انتخابات، بایدن پیروز شود، بسیاری از بورس‌ها شکننده می‌شوند و طبیعتا بورس جهانی و کامودیتی‌ها با کاهش قیمت همراه خواهند شد.

وی ادامه داد: ریزش سهام نیز به بورس ایران هم سرایت می‌کند و نقطه‌ مقاومت خود را از دست می‌دهد و به طرف شاخص یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی و حتی پایین‌تر حرکت خواهد کرد و این تأثیر بسزایی در عرضه فولاد در بورس ایران خواهد داشت.

به گفته جعفری طهرانی، تحلیل دقیق در رابطه با بازار فولاد به علت نزدیک بودن به انتخابات امریکا (۱۳ آبان) سخت است، اما به طور کلی بازار درحال‌حاضر شرایط مثبتی را پشت سر می‌گذارد. این در حالی است که بازار چین مثبت است و با احتیاط بعد از تعطیلات یک هفته‌ای روز ملی چین باز شده و در این بازار ابتدا شاهد افزایش قیمت سنگ آهن از ۱۲۰ دلار به ۱۲۳ دلار بودیم، هرچند بعد از ۱۰ روز با کاهش قیمت چندین دلاری به ۱۱۵ دلار رسید.

وی یادآور شد: طبق پیش‌بینی ها، قیمت سنگ آهن برای مدتی در محدوده‌ ۱۱۰ تا ۱۲۰ دلار بازی می‌کند؛ این نوسانات بسیار منطقی و در واقع اصلاح قیمت است. در مورد فولاد هم به همین صورت، برای میلگرد در بازار فیوچرز ژانویه ۲۰۲۱ چین نیز همین اتفاق افتاد.

این تحلیلگر بازار‌های جهانی فولاد گفت: بازار تقریبا پایدار است و شوک خاصی به آن وارد نشده و تنها شوکی که می‌تواند به آن وارد شود نتیجه انتخابات ریاست جمهوری امریکاست، زیرا طبیعتاً برخلاف اینکه همه فکر می‌کنند چین به دنبال عدم انتخاب ترامپ است و بایدن و دموکرات‌ها را بیشتر حمایت می‌کند اینگونه نیست؛ در واقع ترامپ با تمام ستیزگی‌هایی که برای چین داشت، یک حسن عمده برای این کشور هم داشت که چین در دوره‌ ریاست جمهوری ترامپ بسیار پیشرفت کرد، چون جنگ تجاری که ترامپ علیه چین اجرا کرد به نفع چین تمام شد و فارغ از کرونا که آیا عمدی یا سهوی از طرف چین ایجاد شده است، این خود نشان می‌دهد که رشد تولید ناخالص داخلی چین در پایان ۲۰۲۰ بالغ بر ۸ درصد می‌شود که این رشد اقتصادی چین از سال ۲۰۱۲ بی‌نظیر است.

به گفته جعفری طهرانی، شرایط فولاد ایران متفاوت است و با توجه به اعلام انجمن فولاد ایران، صادرات فولاد در شش ماه اول امسال کاهش پیدا کرده است که بخشی از آن به مسائل تحریم‌های داخلی مربوط می‌شود که به علت کنترل بازار داخلی جلوی صادرات گرفته شد.

وی تصریح کرد: فارغ از اینکه دخالت در بازار داخلی فولاد ایران کار درستی هست یا خیر!، هرچند در شرایط تحریم اقتصادی که کشور به هر سنت صادراتی دلار و هر سنت صادراتی یورو نیاز دارد می‌توان گفت به طور کلی هر افزایش و یا کاهشی در بازار جهانی فولاد خود به خود در بازار داخلی تأثیر خواهد گذاشت و در کنارضریب نرخ تسعیر ارز بر کاهش ارزش ریال که خود به خود تأثیر منفی بر اقتصاد دارد، نیازی نیست به صورت دستوری نرخ فروش داخلی تصویب یا جلوی صادرات گرفته شود.

کارشناس ارشد بازار‌های جهانی فولاد گفت: قیمت فولاد در بازار جهانی در اوج شیوع کرونا در مارس و آوریل ۲۰۲۰، ۳۲۵ تا ۳۳۰ دلار فوب بنادر ایران بود، اما امروز به ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار رسیده و حدود ۹۰ دلار افزایش قیمت پیدا کرده است که این ۸۵ تا ۹۰ دلار طبیعتاً منفعتی است که نصیب تولید‌کننده ایرانی می‌شود و به طور طبیعی هر اتفاقی در بازار جهانی فولاد بیفتد، بر شرایط بازار فولاد ایران هم تأثیرگذار خواهد بود.

جعفری طهرانی در پایان تأکید کرد: انتخابات امریکا نه تنها در بازار فولاد بلکه در بازار بورس و ارز ایران و بسیاری از مسائل دیگر تأثیرگذار خواهد بود؛ جدا از اینکه اگر ترامپ انتخاب شود احتمال اینکه دلار ۴۰ هزار تومان را رد کند وجود دارد و اگر بایدن انتخاب شود احتمال دلار ۲۰ هزار تومانی هم قوت می‌گیرد.

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده