تاریخ: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۱:۱۱
کد خبر: ۱۳۹۷۷۱
می متالز - رییس کل بانک مرکزی با اعلام افزایش عرضه ارز در سامانه نیما درباره مقررات جدید تسهیل روند برگشت ارز حاصل از صادرات و کنترل نرخ رشد پایه پولی و نقدینگی توضیحاتی ارائه کرد.
توضیح همتی درباره مقررات جدید ارزی صادرات و واردات/ افزایش عرضه ارز در نیما

به گزارش می متالز، عبدالناصر همتی در اینستاگرام اعلام کرد: بر مبنای تقاضای فعالان اقتصادی بخش خصوصی و برای تسهیل برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد و تأمین مواد اولیه و نیازهای وارداتی واحدهای تولیدی، مقررات به تأیید ستاد اقتصادی دولت رسید که جزئیات آن هفته آینده اعلام خواهد شد.

همانگونه که قبلا اعلام و پیش بینی می‌شد، عرضه ارز در سامانه نیما به سرعت افزایش یافته و روند معاملات حواله‌های ارزی رشد خوب و قابل توجهی پیدا کرده است. در بسته جدید در کنار توسعه روش واردات در مقابل صادرات و واردات در مقابل ارز اشخاص بر تقویت این سامانه به عنوان محور مبادلات مربوط به حواله ارزی تأکید شده است.

نرخ رشد پایه پولی و نقدینگی علی رغم فشارهای وارده به بانک مرکزی به دلیل شرایط خاص و نیازهای مرتبط با کرونا تا حد ممکن مدیریت و کنترل شده است. در پایان هفته سوم مهر ۹۹ رشد پایه پولی و نقدینگی، نسبت به پایان سال قبل ۹.۵ و ۱۸ درصد ثبت شده است.

با هدف کاهش ضریب فزاینده و کنترل بیشتر نقدینگی، نرخ سپرده قانونی از اول مهر به وضعیت ابتدای سال ۹۹ برگردانده شد و اقدامات لازم احتیاطی برای ایجاد محدودیت در رشد ترازنامه بانک‌ها در دستور کار قرار دارد که در تعدیل روند نرخ رشد نقدینگی در نیمه دوم سال مؤثر خواهند بود.

منبع: بورس پرس
عناوین برگزیده