تاریخ: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۷:۱۴
کد خبر: ۱۳۹۸۷۸
کمیسیون اقتصادی مجلس فردا بررسی می‌کند؛
می متالز - کمیسیون اقتصادی مجلس فردا (یکشنبه 11 آبان ماه) کلیات اصلاح قانون بازار اوراق بهادار را بررسی می‌کنند تا گام اول عملی برای تغییر قانون بعد از ۱۵ سال برداشته شود.
بررسی کلیات اصلاح قانون بازار اوراق بهادار بعد از ۱۵ سال

به گزارش می متالز، در پی اعلام وصول هفته گذشته طرح نمایندگان با موضوع تبصره یک ماده ۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس با عنوان اصلاح قانون بازار اوراق بهادار، کمیسیون اقتصادی مجلس، عصر فردا یکشنبه، کلیات این طرح را بررسی می‌کند.

بر اساس این گزارش، قانون بازار اوراق بهادار در حالی اول آذر ۸۴ در مجلس تصویب شده که بعد از آن تغییرات مهمی در ساختار بازار سرمایه از جمله حذف سازمان کارگزاران بورس و تشکیل سازمان بورس و اوراق بهادار، بورس تهران، فرابورس ایران، راه‌اندازی نهادهای خود انتظام و … ایجاد و ابزارهای جدید و متنوعی به کار گرفته شد تا بورس ایران از تک محصولی بودن، خارج و زمینه توسعه آن فراهم شود.

از چند سال پیش برخی فعالان بازار، خواهان اعمال تغییراتی در برخی مفاد این قانون بودند تا اینکه از ۶ سال پیش، مقدمات این تصمیم فراهم و در نیمه دوم سال ۹۳ فرایند اصلاح و تکمیل قانون با دعوت سازمان بورس از مدیران و کارشناسان نهادهای مالی مانند شرکت‌های تامین سرمایه، کارگزاران، اشخاص خبره و برخی اعضاء شورای عالی بورس و ارکان بازار چون شرکت‌های بورس و سپرده‌گذاری مرکزی شروع و ۵ کارگروه شامل تشکل‌های خود انتظام، نهادهای مالی، جرایم و تخلفات، بازار اولیه و بازار ثانویه تشکیل شد.

یکی از انتقادات مهم به این قانون، وجود دبیرخانه شورای عالی بورس در سازمان بورس و بروز مشکلاتی در طرح شکایت از سازمان بورس است.

عناوین برگزیده