تاریخ: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۱:۱۹
کد خبر: ۱۳۹۹۱۲
تذکر مهم نمایندگان مردم استان البرز به وزیر نیرو:
می متالز - نمایندگان مردم البرز در مجلس شورای اسلامی به وزیر نیرو در خصوص طرح انتقال آب کرج به تهران تذکردادند.
طرح انتقال آب کرج به تهران نیازمند بررسی ویژه

 

به گزارش می متالز، تذکر مهم نمایندگان مردم البرز در مجلس شورای اسلامی به وزیر نیرو در خصوص طرح انتقال آب کرج به تهران: مسوولیت هرگونه تبعات بعدی از جمله پیامدهای زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی، تامین آب شرب و فرونشست زمین برعهده مسوولین ذی ربط خواهد بود"

با طرح انتقال آب از رودخانه کرج به تصفیه خانه ششم تهران از طریق تونل تاسیس شده، ۷/۵ متر مکعب بر ثانیه از جریان پایه آب رودخانه کرج حذف می‌گردد،  لذا سوالات و ابهامات جدی برای مردم فهیم استان البرز ایجاد شده که نیاز به پاسخ گویی دارد: 
 
۱- آیا کاهش کیفیت آب شرب تهران و افت تراز آب زیرزمینی و نشست زمین فقط مختص تهران است و استان البرز دچار مشکل نمی گردد؟! همان طور که مطلع هستید در وضعیت فعلی استان البرز افت تراز آب زیرزمینی سالیانه ۱ متر و نشست زمین در دشت های جنوبی سالیانه ۳۰ سانتی متر می باشد. 
 
۲-  همان طور که می دانید منابع آب استان البرز ۷۸ درصد از منابع زیر زمینی و ۲۲ درصد از آب‌های سطحی تامین می‌شود. در صورتی که این درصد برای تهران ۵۰ به ۵۰ است. جناب آقای وزیر تا کی قرار است با این تعریف از توسعه، به صورت نامتوازن منابع شهرها و استان ها از بین برود؟!

  ۳- با حذف بخشی از دبی جریان رودخانه کرج، نسبت پسآب وارده افزایش یافته و تأمین آب کرج که در ۱ کیلومتری پایین دست بیلقان در حال انجام است با خطر جدی آلودگی آب شرب روبرو می شود که این انتقال گویی بدون توجه به اثرات کیفی بر روی رودخانه کرج در حال انجام است. 
 
۴- بر اساس مطالعات انجام شده دانشگاه  تهران، حقابه زیست محیطی رودخانه کرج برای حفظ حیات رودخانه و گونه های زیستی، و همچنین تغذیه سفره های زیرزمینی حداقل ۱۸۳ میلیون متر مکعب در سال است، به صورت واضح بفرمایید وضعیت بعد انتقال چگونه است و این حقابه چگونه تامین می شود؟! و علت این اختلاف در تعیین حقابه زیست محیطی با مصوبه هیئت وزیران که عدد ۶۳ میلیون متر مکعب است چیست؟!

مردم کرج به دنبال تضمین قطعی حیات رودخانه و زیست بوم منطقه می باشند و مسوولیت هرگونه تبعات بعدی از جمله پیامدهای زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی، تامین آب شرب و فرونشست زمین برعهده مسئولین ذی ربط خواهد بود.

امضاء کنندگان: علی حدادی - مهدی عسگری - علیرضا عباسی

عناوین برگزیده