تاریخ: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۲:۵۴
کد خبر: ۱۶۱۴۹۳
می متالز - سازمان جهانی تجارت (WTO) انگوزی اوکونجو ایویلا را به‌عنوان نخستین رئیس زن و نخستین رئیس آفریقایی این نهاد رسما انتخاب کرد. در نشست مجازی روز دوشنبه سازمان جهانی تجارت، ۱۶۴ کشور عضو این سازمان به اتفاق، انگوزی اوکونجو ایویلا ۶۶ ساله را که وزیر دارایی سابق نیجریه است به مدت چهار سال به‌عنوان مدیرکل این نهاد انتخاب کردند.
نخستین رئیس زن WTO رسما انتخاب شد

به گزارش می متالز، وی از اول مارس رسما این سمت را برعهده می‌گیرد و می‌تواند پس از پایان دوره چهار ساله اش در ۳۱ آگوست سال ۲۰۲۵، برای بار دوم نامزد احراز این سمت شود.

سازمان جهانی تجارت از سپتامبر که روبرتو آزودو یک سال زودتر از پایان موعد ریاستش، از سمت مدیرکلی کنار رفت، بدون رئیس مانده بود و از آن زمان تحت مدیریت چهار معاون مدیرکل قرار داشت. انگوزی اوکونجو ایویلا دو دوره وزیر دارایی نیجریه بود و ۲۵ سال سابقه حضور در بانک جهانی داشت و همچنین به‌عنوان رئیس اتحاد جهانی واکسن‌ها و ایمن‌سازی فعالیت کرده است. تابعیت آمریکایی دو گانه وی به معنای آن است که یک آمریکایی برای نخستین بار مدیرکل سازمان جهانی تجارت می‌شود. هیات آمریکایی در سازمان جهانی تجارت متعهد شد همکاری نزدیکی با اوکونجو ایویلا داشته باشد و اعلام کرد مدیرکل جدید سازمان جهانی تجارت می‌تواند روی آمریکا به‌عنوان یک شریک سازنده حساب کند. هیات چینی در سازمان جهانی تجارت هم در بیانیه‌ای اعلام کرد این سازمان در شرایط حساسی قرار دارد و تصمیم جمعی که توسط همه اعضا گرفته شد، نشان دهنده رای اعتماد به اوکونجو ایویلا و همچنین نگرش و انتظارات ما و سیستم تجارت چند جانبه‌ای است که به آن باور داشته و حفظش می‌کنیم. بر اساس گزارش بلومبرگ، اوکونجو ایویلا در کمپین انتخاباتی خود بر لزوم بازسازی اعتماد بین آمریکا و چین و تلاش برای یافتن بخش‌های منافع مشترک تاکید کرد. وی به‌عنوان نامزد این سمت از ابتکار میان آمریکا، اتحادیه اروپا و ژاپن برای ایجاد مقررات جدید برای یارانه‌های صنعتی، شرکت‌های دولتی و انتقال اجباری فناوری حمایت کرده است.

عناوین برگزیده