تاریخ: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۶:۲۶
کد خبر: ۱۶۱۵۰۳
می متالز - آمار تولید کالاهای منتخب بخش معدن و صنایع معدنی در مدت ۱۰ ماهه امسال نشان‌دهنده رشد ۰.۵ تا ۵۱.۲ درصدی در این بخش است.
رشد تولید ۷ قلم کالای معدنی در ۱۰ ماهه سال ۹۹

به گزارش می متالز، داده‌های آماری وزارت صنعت، معدن وتجارت حاکی از آن است که تولید محصولات فولادی، فولاد خام (میانی)، کاتد مس، شمش آلومینیوم، کنسانتره زغال سنگ، شیشه جام و سیمان در ۱۰ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ افزایش داشته است.

بیشترین میزان افزایش عملکرد در دوره مورد بررسی مربوط به شمش آلومینیوم (خالص) با رقم ۵۱.۲ درصد و کمترین بازدهی نیز در بخش کنسانتره زغال سنگ با ۰.۵ درصد ثبت شد.

تولید فولاد خام و رشد ۶.۹ درصدی تولید

تولید فولاد خام (میانی) در دوره این گزارش رقم ۲۳ میلیون و ۷۸۴ هزار و ۳۰۰ تن را نشان می‌دهد که نسبت به ۲۲ میلیون و ۲۴۸ هزار و ۴۰۰ تن عملکرد ۱۰ ماهه پارسال افزایش ۶.۹ درصدی دارد.

بیش از ۲۰ میلیون تن تولیدات فولادی

میزان تولیدات فولادی نیز در ۱۰ ماهه امسال رقم ۲۰ میلیون و ۹۴۹ هزار و ۶۰۰ تن را نشان می‌دهد که در مقایسه با ۱۹ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۲۰۰ تن عملکرد ۱۰ ماهه پارسال افزایش بازدهی ۷.۳ درصد دارد.

بالاترین رشد مربوط به شمش آلومینیوم

بررسی آمار عملکرد در ارتباط با کالاهای منتخب معدنی گویای آن است که تولید شمش آلومینیوم در ۱۰ ماهه امسال به رقم ۳ میلیون و ۴۷۶ هزار تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۸ که ۲ میلیون و ۲۹۹ هزار تن بود، رشد ۵۱.۲ درصدی دارد که بالاترین بازدهی در دوره مورد بررسی را دارد.

رشد ۱۲.۷ درصدی تولید سیمان

تولید سیمان در دوره این گزارش به رقم ۵۷ میلیون و ۸۸۹ هزار و ۸۰۰ تن رسید و در مقایسه با دوره مشابه پارسال که ۵۱ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۲۰۰ تن بود، افزایش ۱۲.۷ درصدی را نشان می‌دهد.

ایران بیشترین صادرات سیمان را در سال‌های ۹۳ و ۹۴ با حدود ۱۸ میلیون تن ثبت کرد و اکنون میزان تولید در ۱۰ ماهه امسال به بیش از ۵۷ میلیون تن رسیده است.

گفتنی است که امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه رشد تولید ۲۵ درصدی برای صنایع معدنی را پیش‌بینی کرده بود.

رشد تولید ۱۵.۱ درصدی کاتد مس

در حوزه کاتد مس نیز رشد تولید ۱۵.۱ درصدی به دست آمد. میزان تولید کاتد مس در ۱۰ ماه امسال به ۲ میلیون و ۳۹۷ هزارتن رسید در حالیکه در مدت مشابه پارسال میزان تولید ۲ میلیون و ۸۴ هزارتن بوده است.

در زمینه تولید شیشه جام نیز در ۱۰ ماهه امسال ۹ میلیون و ۶۱۶ هزارتن تولید داشتیم که با احتساب تولید ۹ میلیون و ۵۴۵ هزارتن در مدت مشابه پارسال (۱۳۹۸) افزایش تولید ۰.۷ درصدی را در این بخش شاهد بودیم.

عناوین برگزیده