تاریخ: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۳:۴۳
کد خبر: ۱۶۱۵۵۰
می متالز - تقویت ارزش لیر باعث شده است حجم دلارهای خانگی ترکیه کاهش پیدا کند.
کاهش علاقه به دلار در ترکیه

به گزارش می متالز، برای دومین هفته متوالی میزان دلارهای خانگی شهروندان ترکیه کاهش یافته است که این مساله می‌تواند بیانگر کاهش نگرانی آنها از دورنمای اقتصادی و ارزش لیر باشد. ناجی اقبال، رئیس جدید بانک مرکزی ترکیه با بیان اینکه شاهد روند معکوس تمایل ارزی مردم نسبت به قبل هستیم، افزود: جریان سرمایه ورودی به سمت دارایی‌های مبتنی بر لیر رو به افزایش است.

اقبال از زمان روی کار آمدن خود نرخ بهره را به شدت افزایش داده که این امر منجر به افزایش ۲۰ درصدی ارزش لیر مقابل دلار شده است. در صورتی که روند کاهش تمایل شهروندان به نگهداری دلار ادامه یابد، بانک مرکزی با خیال آسوده‌تری خواهد توانست حراجی‌های اوراق مبتنی بر دلار را انجام دهد.

اکنون بانک مرکزی ترکیه ۳۷/ ۵۴ میلیارد دلار ذخایر ارزی در اختیار دارد که این رقم نسبت به سال قبل حدود ۱۴ میلیارد دلار بیشتر شده است. بانک مرکزی ترکیه در نظر دارد به تدریج ذخایر ارزی خود را افزایش دهد.

برای نخستین بار از ماه آگوست نرخ برابری هر دلار به زیر ۷ لیر کاهش پیدا کرده و ارزش لیر هم در ماه جاری ۶ درصد بیشتر از ماه قبل شده است. در ماه نوامبر نرخ برابری لیر مقابل اسکناس سبز به کمترین سطح تاریخی خود رسید و هر دلار به ازای ۵۸/ ۸ لیر هم نرخ‌گذاری شد.

بااین حال افزایش نرخ بهره به ۱۷ درصد نگرانی از افزایش نرخ تورم را دامن زده و کار بانک مرکزی را برای پایین نگاه داشتن نرخ تورم دشوار ساخته است. علاوه بر نرخ تورم، حجم و ترکیب ذخایر ارزی یکی دیگر از موارد مورد مناقشه است که بین کارشناسان بر سر آن اختلافاتی وجود دارد.

عناوین برگزیده