تاریخ: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۵:۱۷
کد خبر: ۱۶۱۷۰۷
عضو شورای‌عالی بورس؛
می متالز - عضو شورای عالی بورس با اشاره به ریسک بالای بازار سرمایه، گفت: سهامداران نباید منابع مالی ضروری خود مانند پول فروش خانه و ماشین را وارد بازار سرمایه کنند.
برای ورود به بازار سرمایه، خانه و خودروی خود را نفروشید

به گزارش می متالز، «سعید اسلامی» امروز (دوشنبه ۲۲ بهمن‌ماه) با تاکید بر اینکه بازار سرمایه درذات‌خود دارای هیجان است، افزود: اکنون باتوجه‌به بزرگ شدن بازار و نزدیک شدن به زمان انتخابات، کم‌وبیش شاهد مطرح‌شدن اظهارنظرهایی هستیم که هدف آن در راستای تأمین منافع سهام‌داران نیست.

وی با اشاره به سهام‌داران و نحوه سرمایه‌گذاری آنها در بازار گفت: توصیه ما به سهام‌داران این است که به‌جای بررسی اخبار سیاسی به موضوعات اقتصاد کلان و اخبار صنایع و شرکت‌ها توجه کنند و برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام به‌خصوص در زمانی که بازار وارد فاز هیجانی می‌شود و در مدار نزولی قرار می‌گیرد نگاه سهام‌داران به بازار باید بلندمدت باشد.

عضو شورای‌عالی بورس با بیان اینکه به دلیل اظهارنظرهای متفاوت از سوی برخی از فعالان بازار ممکن است شاهد نوسان دارای هیجان در بازار باشیم، اظهار داشت: سهام‌داران به‌هیچ‌عنوان نباید منابع مالی ضروری خود را وارد بازار کنند، در زمان روند صعودی بازار شاهد بودیم که برخی از سهام‌داران اقدام به فروش مسکن و خودرو می‌کردند تا بتوانند سرمایه‌های خود را برای کسب بازدهی بیشتر وارد بازار کنند.

اسلامی به سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار سهام هستند اشاره کرد و گفت: سهام‌داران باید با استفاده از خدمات تخصص نهادهای مالی دارای مجوز سازمان بورس یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام به ورود سرمایه‌های خود به بازار سهام و سرمایه‌گذاری در این بازار کنند.

وی اظهار کرد: روند بازار در وضعیت فعلی از طریق دو نکته قابل‌بررسی است، درصورتی‌که شاهد به‌هم‌ریختگی کلانی در سطح اقتصاد کشور نباشیم، بازار سرمایه بازاری است که می‌تواند در همه دوران و در بلندمدت در مقایسه با سایر بازارها سود قابل‌توجهی را در اختیار سهام‌داران قرار دهد.

عضو شورای‌عالی بورس اظهارکرد: اگر ریسک‌ها کنار گذاشته شوند، تردیدی نیست که بازار سرمایه سودآوری بیشتری دارد به‌شرط آنکه دیدگاه سهام‌داران برای سرمایه‌گذاری در این بازار بلندمدت باشد.

اسلامی با اشاره به قیمت‌گذاری دستوری و تأثیر آن بر معاملات بازار سهام افزود: زمانی که صحبت از بازار می‌شود منظور محل برخورد عرضه و تقاضا است، و نباید اقدام به کنترل بازار به‌صورت دستوری کرد.

وی گفت: اعمال مقررات برای تعیین دستوری قیمت کالاها به طور حتم علاوه بر ایجاد لطمه به فعالیت شرکت‌ها، ماهیت بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و زمینه ایجاد مشکلاتی را برای بازار فراهم می‌کند.

عضو شورای‌عالی بورس: با قیمت‌گذاری دستوری نمی‌توان در بازار به اهداف تعیین شده مانند کنترل قیمت‌ها و کنترل تورم دست پیدا کرد و بر اساس تجربیات به‌دست‌آمده در دستور کار قرارگرفتن قیمت‌گذاری دستوری فقط باعث ایجاد رانت در بازار می‌شود.

اسلامی خاطرنشان کرد: مجموعه بازار سرمایه باید در جهت منافع میلیون‌ها سهام‌دار بر روی این موضع بایستد و امیدواریم شاهد این باشیم که هیچگاه هیچ کالایی مورد قیمت‌گذاری دستوری قرار نگیرد.

وی افزود: قیمت‌گذاری دستوری فقط باعث ایجاد لطمه در فعالیت بورس کالا نمی‌شود بلکه بسیاری از کالاهایی که اعلام شده است قیمت آن به‌صورت دستوری تعیین شود جزو شرکت‌هایی هستند که سهام آنها در بورس حضور دارد و باتوجه‌به اینکه این شرکت‌ها، جزو شرکت‌های بزرگ و شاخص ساز هستند به شدت روند بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهند و منافع میلیون‌ها سهام‌دار تحت خطر قرار می‌گیرد.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری با بیان اینکه این اقدام باعث سیگنال دهی منفی به معاملات بازار سهام می‌شود، گفت: بارها اعلام شده است دولت و حاکمیت از بازار حمایت کند درحالی‌که ساده‌ترین موضوع حمایت از بازار با قیمت‌گذاری دستوری از دست می‌رود.

اسلامی افزود: آخرین موضوع مطرح شده در مورد قیمت‌گذاری دستوری، در زمینه فولاد در بورس کالا بود، بورس کالا چالش‌های خود را دارد با چندین وزارتخانه در ارتباط است و تحت تأثیر و فشار سیاست‌گذاری‌ها قرار دارد که این موضوع می‌تواند بر عملکرد این بازار تأثیرگذار باشد.

وی اظهار داشت: بورس کالا در مورد قیمت‌گذاری دستوری به‌خوبی مقاومت کرده است تا منافع بازار سرمایه و ماهیت آن را حفظ کند.

عناوین برگزیده