تاریخ: ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۱:۵۵
کد خبر: ۲۰۲۱۰۰
مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت خبر داد:
‌می‌متالز - مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت گفت: بر اساس تفاهمات صورت گرفته مقرر شد کارگروه پیگیری مشکلات و مطالبات شرکت‌های ایرانی در عراق میان دو کشور در آینده برگزار شود.

به گزارش می‌متالز، فرزاد پیلتن مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت با اشاره به برگزاری چهارمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عراق به ریاست وزیر نیرو کشورمان و وزیر تجارت عراق، اظهار داشت: کمیته اقتصادی و بازرگانی به عنوان یکی کمیته‌های چهارگانه تخصصی ذیل کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران در محل وزارت نیرو و با حضور نمایندگان نهاد‌های اقتصادی و تجاری ایران و عراق برگزار شد.

او افزود: در این کمیته تخصصی بر محور موضوعات اقتصادی، صنعتی و شهرک‌های صنعتی، تجاری، گمرکی، مالیاتی، استاندارد، سرمایه‌گذاری، صدور خدمات فنی و مهندسی و مشکلات پروژه‌های متعلق به شرکت‌های ایرانی در عراق و همچنین توسعه همکاری میان اتاق‌های بازرگانی دو کشور مذاکره شد.

مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: بر اساس تفاهمات به دست آمده در این کمیته مقرر است کمیته‌های مشترک فنی بازرگانی و صنعتی و همچنین کارگروه پیگیری مشکلات و مطالبات شرکت‌های ایرانی در عراق میان دو کشور در آینده برگزار شود.

پیلتن گفت: پیگیری سرمایه‌گذاری مشترک در شهرک‌های صنعتی مرزی و حل مشکلات استاندارد و حل مشکلات فرا روی توسعه مناسبات تجاری دو کشور از دیگر تفاهمات نمایندگان دو طرف در این کمیته بود.

همچنین طرفین در خصوص امضای موافقت‌نامه‌های گمرکی، اجتناب از مالیات و تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری تفاهم کردند.

گفتنی است، به موازات مذاکرات نمایندگان دستگاه‌های دولتی دو کشور، بخش‌های خصوصی ایران و عراق نیز در یک نشست مشترک تجاری زمینه‌ها و راهکار‌های توسعه روابط تجاری فی‌مابین را مورد بررسی قرار دادند.

منبع: پایگاه خبری اتاق ایران

عناوین برگزیده