تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۳:۱۱
کد خبر: ۲۰۲۳۴۰
‌می‌متالز - سالی که گذشت با برداشتن گام‌های بلند استان فارس در پیوستن به باشگاه تولیدکنندگان فرآورده‌های معدنی از جنس آهن و فولاد همراه بود.

به گزارش می‌متالز، طرح‌های توسعه مجتمع صنعتی ذوب‌ آهن پاسارگاد شهرستان کوار استان فارس شامل تولید آهن اسفنجی و گندله‌سازی تیرماه ۹۹ به شکل ویدیو کنفرانس با دستور رئیس‌جمهوری افتتاح شد.

عملیات اجرایی فاز چهارم طرح توسعه این کارخانه نیز با سرمایه گذاری ۲۱ هزار میلیارد ریال مهرماه ۹۹ در سفر وزیر صمت به فارس آغاز شد.
این مجتمع صنعتی شامل چهار مرحله توسعه است که ساخت آن از سال ۸۴ توسط بخش خصوصی و با اخذ مجوز‌های قانونی از وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز شد.
واحد تولید فولاد این مجتمع با ظرفیت سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن، سال ۱۳۹۲ به‌بهره برداری رسید.
برای اجرای گام نخست این طرح، ۶۹ میلیون یورو و ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری از سوی بخش خصوصی انجام شد که زمینه اشتغال یک هزار و ۱۹۳ نفر به طور مستقیم و حدود ۱۲ هزار نفر را به شکل غیر مستقیم فراهم کرد.
در سال ۹۸ نیز واحد گاززدایی و کربن‌زدایی در خلأ این کارخانه به بهره‌برداری رسید.
گام دوم این مجتمع در قالب تولید آهن اسفنجی به ظرفیت سالانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن در تیرماه ۹۹ به دستور رییس جمهوری به شکل ویدیو کنفرانس افتتاح شد.
این مرحله از توسعه مجتمع با سرمایه‌گذاری ۱۳۹ میلیون یورو و ۱۹۹ میلیارد تومان در مدت حدود سه سال به پایان رسید تا یک هزار و ۸۷۰ نیروی جدید در این بخش مجتمع مشغول به کار شوند و ۲۰ هزار نفر نیز به شکل غیر مستقیم از مواهب اشتغال این طرح بهره‌مند گردند.
مراحل بعدی توسعه این مجتمع نیز شامل بخش‌های گندله‌سازی و کنستانتره است که بخش گندله‌سازی آن به بهره‌برداری رسید و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نوید بهره‌برداری از بخش کنستانتره در صورت تامین منابع معدنی مورد نیاز را تا پایان امسال مطرح کرد.
ظرفیت تولید گندله این مجتمع که تیرماه ۹۹ به بهره‌برداری رسید، سالانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن و ظرفیت تولید سالانه بخش کنستانتره در زمان افتتاح ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن است.
برای اجرای این مرحله از توسعه این مجتمع نیز ۱۴۱ میلیون یورو و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و تجهیزات توسط بخش خصوصی از خارج کشور تامین شده است.
بنا به اعلام مسوولان، بهره‌برداری از بخش کنستانتره این مجتمع نیازمند تامین سنگ معدن است و فاز‌های بعدی این مجتمع شامل تولید فولاد آلیاژی و شهرک زیر دست صنعتی فولاد نیز در آینده راه‌اندازی خواهد شد.

فولاد صنعتی مادر و سرمایه‌بر

استاندار فارس پیش از این فولاد را صنعتی مادر و سرمایه‌بر دانست و گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس موظف شده که طرح شهرک صنعتی فولاد را تهیه و نسبت به صدور مجوز برای واحد‌های وابسته به فولاد که هم ارزش افزوده بیشتر و هم بازار اشتغال برای ساکنان این منطقه و دانش آموختگان کشور ایجاد می‌کنند، اقدام کند.
عنایت‌الله رحیمی افزود: هرچند که میزان صادرات شمش مجتمع ذوب‌آهن پاسارگاد کوار قابل توجه است، اما سیاست ما صادرات شمش نیست بلکه می‌کوشیم که با تبدیل شمش به کالا‌های با ارزش افزوده بالاتر، بهره‌وری بهتری داشته باشیم.
وی ادامه داد: با هدف تامین آب مورد نیاز کارخانه ذوب‌آهن پاسارگاد کوار، عملیات لوله‌گذاری به طول حدود ۴۵ کیلومتر و با سرمایه‌گذاری حدود ۲۰۰ میلیارد تومان، آب از تصفیه خانه شیراز به این کارخانه منتقل خواهد شد.
استاندار فارس، با اشاره به ارز آوری و اشتغالزایی بالای صنعت فولاد تصریح کرد: با هدف توسعه این صنعت در استان، تسهیل در امور اجرایی و سرمایه‌گذاری در این حوزه در فارس در دستور کار قرار دارد.
رحیمی افزود: طرح تولید آهن اسفنجی و گندله‌سازی این مجتمع نیز زمینه ساز تحولات قابل توجهی در استان خواهد بود.

تکمیل زنجیره فولاد از برنامه‌های وزارت صمت

به گفته رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس، تکمیل چرخه زنجیره فولادی یکی از مهمترین برنامه‌های این سازمان برای واحد‌های فولادی مستقر در استان است.
حمیدرضا ایزدی افزود: به دنبال این هستیم تا بتوانیم از معادن سنگ آهن استان بهره‌برداری کنیم تا واحد فولادی بتوانند با استفاده از معادن سنگ آهن نسبت به تولید کنسانتره اقدام کنند.
او ادامه داد: فاز بعدی مجتمع فولاد ذوب‌آهن پاسارگاد در خصوص تولید کنسانتره است یعنی سنگ آهن را تبدیل به کنسانتره کند و بعد کنسانتره تبدیل به گندله و در نهایت تبدیل به آهن اسفنجی و شمش فولادی شود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: فاز نهایی این پروژه تولید محصولات فولادی و میلگرد آلیاژی از شمش فولادی است.
ایزدی افزود: هم‌اینک تنها زنجیره‌ای که در مجتمع فولاد پاسارگاد در حال ساخت است بخش کنسانتره و بخش میلگرد است که این بخش نیز در افق سال ۱۴۰۱ تحقق پیدا می‌کند و زنجیره فولادی استان فارس تکمیل می‌شود.
او اظهار داشت: حداقل تا ۲ سال آینده شاهد تکمیل این زنجیره خواهیم بود و تمام تلاش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس این است که بتواند زنجیره فولادی را در استان فارس تکمیل کند.
وی، یکی از اهداف مد نظر را ایجاد شهرک صنعتی تخصصی فولاد دانست و افزود: با ایجاد این شهرک واحد‌های پایین دستی تولیدکننده پیچ و مهره‌های آلیاژی و الکترود‌های آلیاژی که در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و سایر صنایع مهم استفاده می‌شوند در آنجا فعال خواهند شد.
او ادامه داد: یکی از ویژگی‌های مهم پروژه ذوب‌آهن پاسارگاد اشتغال غیرمستقیمی است که ایجاد می‌کند یعنی به ازای هر اشتغال مستقیم در طرح‌های فولادی ۱۰ تا ۱۲ اشتغال غیرمستقیم ایجاد می‌شود که بیانگر ایجاد افزون بر ۲۷ هزار اشتغال غیرمستقیم در این مجتمع است.
ایزدی افزود: ایجاد این میزان فرصت شغلی در منطقه محروم کوار عدد بزرگی است که قطعا در آینده و با اجرای طرح‌های توسعه این واحد، باز هم شاهد رونق هرچه بیشتر در این منطقه و افزایش فرصت‌های شغلی خواهیم بود.
به گفته ظفر افشون معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، وزیر صمت مهرماه ۹۹ در جریان کلنگ‌زنی عملیات اجرایی آخرین فاز توسعه مجتمع ذوب‌آهن پاسارگاد کوار قول مساعد داد که در اسرع وقت مشکل واگذاری معدن سنگ آهن در یکی از مناطق کشور را پیگیری و حل کند.
بدین ترتیب، استان فارس در حالی سال ۱۴۰۰ را آغاز می‌کند که چشم انداز روشنی در تولید فرآورده‌های آهن و فولاد دارد.

شهرستان کوار در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) فارس

عناوین برگزیده