تاریخ: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۲۶
کد خبر: ۲۰۸۶۵۸
بامشارکت بانک توسعه صادرات ایران انجام پذیرفت
‌می‌متالز - با تامین مالی ۱۳۰ میلیون یورویی بانک توسعه صادرات ایران، پروژه فولاد کاوه جنوب کیش در دو بخش توسعه تولید شمش فولاد و آب شیرین کن در سال ۹۹ به بهره برداری رسید.

به گزارش می‌متالز، شرکت فولاد کاوه جنوب کیش یکی از بزرگترین سرمایه گذاری‌های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در بخش تولید فولاد به شمار می‌رود که عملیات احداث آن از سال ۱۳۸۶ در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در زمینی به مساحت ۱۷۰ هکتار در بندرعباس آغاز شد.

در گام اول شرکت دو مُدِوِل تولید آهن اسفنجی به ظرفیت هر واحد ۹۰۰ هزار تن و مجموعا ۸/۱میلیون تن در سال را احداث و در سال ۱۳۹۰ به بهره برداری رسانید. ولی از آنجا که هدف این شرکت دستیابی به زنجیره کامل محصولات فولادی بود، تصمیم گرفته شد تا دو کارخانه فولاد سازی جهت تولید شمش بیلت به ظرفیت تجمیعی ۴/۲ میلیون تن (فاز یک ۲/۱ و فاز دو ۲/۱ میلیون تن) ساخته شود تا به جای فروش آهن اسفنجی، آن را تبدیل به شمش فولادی نموده تا ارزش افزوده بیشتری به بازار عرضه شود.

بانک توسعه صادرات ایران نیز با توجه به پتانسیل بالای شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در عرصه صادرات و موقعیت ممتاز جغرافیایی این طرح، مشارکت گسترده‌ای را با شرکت در زمینه تسهیلات ارزی به منظور اجرای پروژه‌های توسعه‌ای آغار کرد.

به این ترتیب طرح احداث واحد فولاد سازی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش (فاز۲) به مبلغ ۱۰۸.۸۰۰.۰۰۰ یورو و طرح احداث واحد تولید آب شیرین کن صنعتی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به مبلغ۲۵.۰۰۰.۰۰۰ یورو از سوی بانک توسعه صادرات ایران تامین مالی و در آبان ۱۳۹۹ به بهره برداری رسید.

از نقاط برجسته و مهم پروژه فولاد جنوب کیش می‌توان به بهره گیری از تکنولوژی روز و کارآمد در پروژه‌ها و ظرفیت شرکت‌هایی چون (SARRAIIE) سازنده ماشین آلات و تجهیزات طرح فولاد سازی، تیم ویسر (TAIM WESER) اسپانیا فعال در عرصه تامین تجهیزات پروژه آب شیرین کن صنعتی و شرکت چینی CIAC از شرکت‌های بزرگ در حوزه تامین تجهیزات صنعتی در بازار جهانی اشاره کرد.

ظرفیت مطلوب صادراتی طرح‌های تامین مالی شده در فولاد کاوه جنوب کیش در حوزه طرح فولاد سازی شرکت، ظرفیتی بالغ بر ۱.۲۰۰.۰۰۰ تن را به توان تولیدی این مجموعه می‌افزاید.

با توجه به موقعیت مطلوب پروژه فولاد جنوب کاوه کیش، از جمله نزدیکی به آب‌های آزاد، امکان صادرات محصول نهایی طرح مانند شمش فولاد به کشور‌های مختلف همچون ترکیه، عمان، هند و... حجم سالیانه‌ای معادل حداقل ۳۰۰ میلیون دلار درآمد ارزی برای کشور از این واحد، قابل پیش بینی است.
شایان ذکر است همکاری‌های بانک توسعه صادرات ایران با شرکت فولاد جنوب کیش کماکان ادامه دارد؛ این همکاری‌ها در راستای افزایش تولید صادراتی، رفع موانع و پشتیبانی بیشتر از این بنگاه بزرگ تولیدی_ صادراتی در قالب تامین سرمایه در گردش مورد نیاز انجام می‌شود تا اطمینان لازم در تداوم تولید و صادرات محصولات شرکت حاصل گردد.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده