تاریخ: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۴۳
کد خبر: ۲۰۸۸۱۷
رئیس سازمان صنعت معدن تجارت استان آذربایجان شرقی تاکید کرد:
‌می‌متالز - رئیس سازمان صنعت معدن تجارت استان آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه نزدیک شدن حلقه‌های تولید کننده، تامین کننده، توزیع کننده و مصرف کننده راهگشای چالش‌های اقتصادی در کالا‌های پرمصرف است، گفت: عدم ثبت اطلاعات در سامانه‌های جامع تجارت و جامع انبار‌ها به منزله تخلف عرضه خارج از شبکه و احتکار است.

به گزارش می‌متالز، حبیب امین زاده در نشست مشترک اعضای کمیته فنی تنظیم بازار استان گفت: تولید، تامین، توزیع، نظارت و مصرف از عمده مولفه‌هایی است که باید در همه کالا‌های پرمصرف مورد رصد دائمی و سیستمی قرار گیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن تجارت استان آذربایجان شرقی ادامه داد: رعایت قیمت مصوب سیمان از درب کارخانه تا مصرف‌کننده نهایی، نیاز به حذف واسطه گری و جلوگیری از دست به دست شدن این کالا دارد.

امین زاده با اشاره به نحوه تامین سیمان مورد نیاز استان گفت: بخشی از نیاز استان از طریق کارخانه سیمان صوفیان و بخشی دیگر از طریق واحد‌های تولیدی واقع در استان‌های همجوار با مسئولیت شرکت سیمان صوفیان، تامین می‌شود که لازم است در هر دو مسیر نظارت‌های سیستمی نظیر ثبت اطلاعات واحد‌های تولیدی و توزیعی در سامانه‌های جامع تجارت و همچنین انبار و مراکز نگهداری کالا به صورت جدی پیگیری شود.

وی با بیان اینکه عدم ثبت اطلاعات در این سامانه‌ها به منزله تخلف عرضه خارج از شبکه و احتکار است اضافه کرد: رعایت درصد منطقی هزینه حمل و نقل در تفاوت قیمت سیمان تولید داخل استان با تامین شده از واحد‌های تولیدی استان‌های همجوار، از سوی مراکز توزیعی ضروری است.

رئیس سازمان صنعت، معدن تجارت استان آذربایجان شرقی در ارتباط با نحوه نظارت بر توزیع سیمان نیز اظهار داشت: نظارت روزانه بر توزیع سیمان، بر اساس لیست‌های اعلامی از سوی اتحادیه مصالح ساختمانی تبریز برای عاملین توزیع مصارف مردمی، شرکت‌های بتن ساز و تولیدکنندگان قطعات بتنی و طرح‌های صنعتی و همچنین معاونت امور عمرانی استانداری برای پروژه‌های عمرانی مهم و زیربنایی به معاونت نظارت و بازرسی سازمان صنعت معدن و تجارت در حال انجام است.

وی گفت: بر این اساس کشف هرگونه تخلف در واحد‌های خرده و عمده فروشی سیمان بویژه گرانفروشی و احتکار، باعث تعلیق سهمیه واحد یادشده به مدت یکماه می‌شود.

دبیرکارگروه تنظیم بازار آذربایجان شرقی در واکنش به درخواست صادرات مقطعی سیمان به یکی از کشور‌های همسایه، تاکید کرد: با وجود شرایط فعلی، صادرات آن با وجود التهاب در بازار، توجیه ندارد.

امین زاده تصریح کرد: هر چند واحد‌های تولیدی برای نوسازی ماشین آلات و بهسازی خطوط تولید نیاز به ارز حاصل از صادرات دارند؛ اما می‌توان از مسیر‌های دیگر برای تامین ارز گام برداشت.

منبع: شاتانیوز

عناوین برگزیده