تاریخ: ۱۳ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۳۷
کد خبر: ۲۱۶۸۵۹
رئیس سازمان صمت آذربایجان غربی درگروه تعامل ملی معدن عنوان کرد:
می متالز - رئیس سازمان صمت آذربایجان غربی در کارگروه تعامل ملی معادن و منابع طبیعی که به منظور رفع موانع پیش روی معادن استان آذربایجان غربی برگزار شد، گفت: فعالیت‌های معدنی با بکارگیری نیروی مازاد کشاورزی در منطقه، می‌تواند مانع از مهاجرت نیروهای بومی شود.

به گزارش می‌متالز، غلامرضا بابایی در این جلسه گفت: استان آذربایجان غربی از نظر ساختار جغرافیایی و تاریخی دارای ظرفیت‌های مناسبی برای سرمایه گذاری می‌باشد که باید از این ظرفیت‌ها بطور مناسب استفاده کنیم.
رییس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی افزود: آذربایجان غربی از نظر منابع طبیعی و خدادادی بسیار غنی و برتر است بخصوص از نظر آب، خاک، معدن، تنوع مواد معدنی، تنوع گیاهی و محصولات کشاورزی؛ به لحاظ منابع آبی هم در کشور رتبه دوم را دارد و برای ایجاد زیر ساخت‌ها برای سرمایه گذاری و احداث واحد‌های صنعتی هیچگونه دغدغه‌ای وجود ندارد.
بابایی تصریح کرد: متاسفانه شرایط بوجود آمده سبب شد که در حوزه صنایع هیچگونه سرمایه گذاری دولتی در استان صورت نگیرد و تمام سرمایه گذاری‌های انجام شده در استان آذربایجان غربی حاصل زحمات و دسترنج سرمایه گذاران بخش خصوص و مردم عادی خود استان می‌باشد که البته آرام آرام به سمت افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان پیش می‌رویم و امیدواریم که در آینده نزدیک به شاخص‌های توسعه پایدار در استان برسیم.
رییس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی عنوان کرد: وجود ظرفیت‌های غنی و بی نظیر معدنی در استان که از لحاظ تنوع مواد معدنی در کشور رتبه‌های اول را داریم و این ظرفیت‌ها سبب جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در حوزه معدن شده است.
بابایی اضافه کرد: امروزه افزایش هزینه‌های حمل مواد معدنی و نزدیکی استان به کشور‌های اوراسیا و اروپایی موجب شده تا فعالان بخش معدن واحد‌های فراوری مواد معدنی بخصوص در بخش سنگ‌های تزئینی را در کنار معادن ایجاد کنند که ارزش افزوده مواد معدنی استان را افزایش خواهد داد. از لحاظ فرآوری مواد معدنی طلا در کشور رتبه دوم را داریم.
وی خاطر نشان کرد: وجود ظرفیت غنی و بالای معدنی استان و فعال شدن فعالیت‌های معدنی در مناطق محروم و روستایی استان می‌تواند نیروی کار مازاد کشاورزی را مشغول بکار کند و مانع از کوچ آن‌ها شود که متاسفانه برای تحقق این هدف موانع متعددی از جمله منابع طبیعی، معارضان محلی، مناطق میراث فرهنگی و دلتا‌های نظامی بر سر راه معدنکاران وجود دارد.
رییس سازمان صمت استان یاد آوری کرد: برای اینکه در استان شعار سال و فرمایشات مقام معظم رهبری جامع عمل بپوشد و به سرانجام برسد باید همه ادارات، نهاد‌های دولتی و غیر دولتی، مسئولان برای رفع موانع پیش روی تولید اهتمام ورزند.
همچنین بابایی در این جلسه خاطر نشان کرد: معدنکاران باید در بهره برداری معادن از روش‌های استخراج فنی و علمی استفاده کنند تا منابع طبیعی و محیط زیست منطقه آسیب زیادی نبیند.
به همین جهت معدنکاران پس از اتمام ذخیره سینه کار در دست بهره برداری باید آن را باز سازی کنند در غیر این صورت مجوزه احداث سینه کار جدید صادر نخواهد شد.

منبع: شاتانیوز

عناوین برگزیده