تاریخ: ۱۵ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۵۵
کد خبر: ۲۱۷۰۷۳
‌می‌متالز - با ترک مذاکرات اوپک پلاس و با تقویت انتظارات برای عرضه کمتر، قیمت نفت افزایش یافت.

به گزارش می‌متالز، روز سه شنبه قیمت نفت، کمی افزایش یافت، ر حالی که با خاتمه مذاکرات تولید نفت کشور‌های اوپک پلاس، ممکن است اعضا تولید بالای نفت را شروع کنند. بهای نفت خام برنت با ۷ سنت یا ۰.۱ درصد افزایش به ۷۷.۲۳ دلار در هر بشکه رسید. معاملات آتی هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) ۷۶.۳۸ دلار بود که ۱.۲۲ دلار یا ۱.۶ درصد رشد داشت که در تعطیلات ایالات متحده آمریکا به مناسبت روز استقلال معامله شد.

اعضای اوپک پلاس، پس از درگیری هفته گذشته هنگامی که امارات متحده عربی پیشنهاد تمدید هشت ماهه برای کاهش تولید را رد کرد، مذاکرات تولید نفت را لغو کردند و تاریخ جدیدی را برای از سرگیری آن تعیین نکردند، یعنی هیچ توافقی برای افزایش تولید به دست نیامده است. به گفته یک تحلیلگر: انتظار اوپک پلاس اضافه نشدن عرضه اضافی به بازار، از ماه آگوست است، اما به دلیل عدم اطمینان سرمایه گذاران از اقدامات اعضای اوپک پلاس از ماه آینده، تمایلی نشان نمی‌دهند.

روز دوشنبه احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق گفت که کشورش متعهد به توافق با اوپک پلاس است و نمی‌خواهد برای رسیدن به ثبات، قیمت نفت از سطح فعلی بالاتر رود. وی اظهار امیدواری کرد که تاریخ جلسه بعدی می‌تواند در طول ۱۰ روز آتی باشد باشد. اوپک پلاس برای مقابله با سقوط قیمت ناشی از COVID ۱۹، با کاهش تولید در سال ۲۰۲۰ توافق کرد. این تولیدکنندگان به تدریج محدودیت‌های تولید را کاهش داده، اما برنامه روز جمعه مبنی ب کاهش تولید حدود ۲ میلیون بشکه در روز از ماه آگوست تا دسامبر ۲۰۲۱ و تمدید آن با تغییراتی تدریجی تا پایان سال ۲۰۲۲ توسط امارات مسدود شد. به گفته یک متخصص تمرکز بر سطح تولید امارات باید در شرایط عادی تری انجام شود این موضوعی است که انتظار داریم اوپک قبل از اتمام توافق فعلی در آوریل ۲۰۲۲ حل کند، این بحث‌ها به احتمال زیاد دشوار و طولانی مدت خواهد بود.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده