تاریخ: ۲۳ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۰:۲۷
کد خبر: ۲۱۸۲۷۵
اروپا و فدرال‌رزرو در دو مسیر متفاوت قرار گرفتند
‌می‌متالز - خرید اوراق قرضه دولت‌ها همچنان در دستور کار بانک مرکزی اروپا قراردارد. فرآیندی که دقیقا متفاوت با مسیر فدرال‌رزرو ایالات‌متحده است. اما هردوی این مسیر‌ها به یک مقصد ختم خواهند شد؛ تورم. تورمی که بعد از پاندمی کووید-۱۹ می‌تواند علاجی بر رکود شدید حاصل از همه‌گیری باشد.

ادامه سیاست‌های حمایتی لاگارد

به گزارش می‌متالز، اظهارات جدید کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا بعد از نشست سران گروه ۲۰، نشان داد که ممکن است در سال آینده اقدامات جدیدی برای حمایت از اقتصاد منطقه یورو انجام شود. لاگارد، در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه با بلومبرگ داشت، گفت: بانک مرکزی اروپا در جلسه بعدی خود دستورالعمل‌های مربوط به مراحل بعدی سیاست‌های حمایتی را تغییر می‌دهد تا استراتژی جدید خود را منعکس کند و نشان دهد که در مورد غلبه بر تورم جدی است. او به سرمایه‌گذاران اعلام کرد که ظرف ۱۰ روز آینده برای سیگنال‌های جدید در مورد محرک‌های جدید پولی آماده شوند. تلاش بانک مرکزی اروپا برای حمایت از تولید در دوران بعد از کرونا همواره در دستورکار این نهاد مالی بوده‌است. اولین اقدام لاگارد در این راستا اجرای طرح «فراگیر خرید اضطراری» بود که در مارس ۲۰۲۰ اجرا شد. در دستورکار این طرح خرید عظیم اوراق قرضه به ارزش ۷۵۰ میلیارد یورو برای کمک به ۱۹ اقتصاد منطقه یورو بود. براساس این طرح بانک مرکزی اروپا اقدام به خرید بدهی‌های دولت‌ها و شرکت‌ها در قالب اوراق قرضه کرد. با توجه به تعهد پیشین این بانک برای خرید اوراق بدهی، مجموع خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی اروپا در سال ۲۰۲۰ به ۱/ ۱ تریلیون یورو رسید که معادل ۶ درصد تولید ناخالص داخلی منطقه یورو بود. برنامه حمایتی بانک مرکزی اروپا همچنین بر خرید اوراق قرضه پایدار است.

لاگارد گفت که انتظار دارد برنامه خرید اوراق قرضه ۸۵/ ۱ تریلیون یورو (۲/ ۲ تریلیون دلار) بانک مرکزی اروپا، حداقل تا مارس ۲۰۲۲ اجرا شود. در ادامه اعلام کرد می‌توان به سمت «انتقال به قالب جدید» حرکت کرد. اما در مورد چیستی و چگونگی این قالب توضیحی نداد تا در ذهن سرمایه‌گذاران بلندمدت، علامت سوالی بزرگ برجای بگذارد.

با این وجود، لاگارد در مورد لزوم بحث درباره محرک‌های اضطراری، گفتگو کرد که نوع دلتای ویروس‌کرونا تهدیدی برای تلاش برای از سرگیری زندگی طبیعی است، اما نسبت به بهبودی اقتصادی خوش‌بین است. مثلا در حالی که در سال‌جاری تورم در حال افزایش است، بانک مرکزی انتظار دارد که این افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده موقتی باشد و با بهبود اقتصاد از پاندمی، بتوان آن را کنترل کرد. اما آن‌ها همچنان معتقدند که افزایش نرخ تورم برای بازیابی اقتصاد‌ها ضروری است. همکار لاگارد در شورای حکومتی، فرانسوا ویلروی دوگالهاو، رئیس بانک مرکزی فرانسه، روز یکشنبه گفت که سیاست را می‌توان در هر جلسه پولی تنظیم کرد و حداقل ۴ جلسه از این قبیل در پیش‌روی ما قرار دارد. رویکرد بانک مرکزی اروپا آن را از برخی از بزرگ‌ترین بانک‌های مرکزی جهان متمایز می‌کند.

مقامات فدرال‌رزرو ایالات‌متحده در حال‌حاضر در حال بحث در مورد زمان شروع کاهش برنامه محرک خود با سرعت بخشیدن به رشد و تورم هستند. گروهی از اقتصاددانان همچنین انتظار دارند که بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را از سال آینده افزایش دهد. شورای حکومتی ۲۵ عضو بانک مرکزی اروپا در ماه ژوئن موافقت کرد که در این سه ماهه خرید اوراق قرضه اضطراری را با سرعت بالاتری ادامه دهد، اگرچه گزارش جلسه، نظرات گوناگونی را نشان داد. لاگارد گفت که کار فوری، بررسی بخش‌هایی از دستورکار بانک مرکزی اروپا در مورد نرخ بهره آتی و خرید دارایی است که هدف آن نزدیک‌شدن به هدف ۲درصدی تورمی است که اکنون فاصله‌ای ۴۸/ ۰درصدی با آن دارند. خرید اوراق قرضه دولت‌ها توسط بانک مرکزی اروپا باعث افزایش عرضه پول می‌شود. نتیجه افزایش حجم پول، کاهش نرخ بهره حقیقی است که موجب افزایش نرخ تورم می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده