تاریخ: ۲۷ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۱۹
بازدید:۱۶۵
کد خبر: ۲۱۸۸۳۳
بهره‌برداری حداکثری از معادن

عملی شدن این تصمیم به عمردولت فعلی می‌رسد؟

‌می‌متالز - معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ضمن اشاره به افزایش میزان صدور پروانه اکتشاف و گواهی کشف معادن حدود طی سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تاکید کرد که اهتمام جدی در وزارتخانه و سازمان‌های تابعه برای بهره برداری حداکثری در حوزه معدن شکل گرفته است، اما سوال اینجاست که در مدت زمان کوتاه باقی‌مانده وزارت صمت دولت دوازدهم برای اجرایی کردن کامل برنامه‌های خود فرصت خواهد یافت؟

به گزارش می‌متالز، طبق اعلام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، سعید زرندی با بیان اینکه از ابتدای فروردین تا پایان خرداد ماه سال جاری با رشد هشت درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۲۱ فقره پروانه اکتشافی و ۱۰۷ فقره گواهی کشف با رشد چهار درصدی صادر شده است، گفت: این افزایش به معنای افزایش جذابیت این حوزه برای سرمایه گذاران است. این در حالی است که طی مدت یاد شده، هزینه گواهی کشف با رشد حدود ۵۷ درصدی، به ۳۳۳ میلیارد ریال رسیده است.

معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: طی سال‌های اخیر، اهتمام جدی در وزارتخانه و سازمان‌های تابعه برای بهره‌برداری حداکثری در حوزه معدن شکل گرفته است که آمار سه ماهه نخست امسال، حاکی از صدور ۱۲۱ پروانه بهره برداری با اشتغال‌زایی بیش از ۱۰۰۰ نفر است.

وی بر ضرورت برنامه‌ریزی برای حفظ و ارتقای نرخ رشد تولید محصولات صنعتی و معدنی در کشور تاکید کرد و گفت: نگاه وزارت صنعت، معدن و تجارت، حمایت از تولید است و به همین منظور، رویکرد تولید صادرات‌محور و واردات، مبتنی بر تولید مورد توجه قرار دارد. طی مدت مذکور، رشد تولید در بخش معدن و صنایع معدنی استمرار داشته تست بطوریکه حوزه فولاد خام و کاتد مس به ترتیب رشد ۷.۵ درصدی و ۹.۴ درصدی را تجربه کردند.

باتوجه به اینکه دولت دوازدهم آخرین روز‌های خود را سپری می‌کند، این سوال را می‌توان مطرح کرد که آیا در این مدت زمان کوتاه باقی‌مانده وزارت صمت و سازمان‌های تابعه فرصت اجرایی کردن برنامه‌های خود برای بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت معادن را خواهد یافت؟!

منبع: ایسنا