تاریخ: ۲۸ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۳۷
بازدید:۱۷۲
کد خبر: ۲۱۸۹۹۷

سهام عدالتی‌ها در چه شرایطی سود مجمع دریافت می‌کنند؟

‌می‌متالز - در فصل برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه شرکت‌های بورسی به سر می‌بریم و امکان حضور آن دسته از مشمولان سهام عدالت که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند، در مجامع ۳۶ شرکت سرمایه‌پذیر فراهم شده است.

به گزارش می‌متالز، بر اساس مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار، مشمولان سهام عدالت در روش مستقیم از همه حقوق و مزایای سهامداری (شامل امکان حضور در مجمع، رأی‌دهی و …) برخوردار شدند؛ بنابراین این افراد می‌توانند در مجامع عمومی ۳۶ شرکت سرمایه‌پذیر سهام عدالت، شخصا حضور یافته و از طریق اعمال رأی خود در تصمیم‌گیری‌های این شرکت‌ها مشارکت کنند.

به گفته محسن انصاری مهیاری، مدیر نظارت بر ناشران، شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت، باید اطلاعات سهامداران عدالت به روش مستقیم و سایر سهامداران خود را از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه دریافت کرده و در سامانه سهام خود جهت برگزاری مجامع عمومی اعمال کنند.

بر اساس این گزارش، حدود ۱۹ میلیون از ۴۹ میلیون مشمول سهام عدالت در فرایند آزادسازی این سهام، روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده و به طور مستقیم سهام‌دار ۳۶ شرکت سرمایه‌پذیر سهام عدالت شدند؛ بنابراین می‌توانند در مجامع عمومی عادی سالیانه شرکت‌های مذکور مشارکت کنند.

لازم به ذکر است که شرکت‌های بورسی، سالانه مجمعی را برای اتخاذ تصمیماتی در رابطه با میزان تقسیم سود برگزار می‌کنند که به نتیجه حاصل از آن، سود مجمع گفته می‌شود. این سود به سرمایه‌گذارانی تعلق می‌گیرد که تا روز مجمع مالک سهام آن شرکت باشند.

تکلیف فروش سهام عدالت چه می‌شود؟

یکی دیگر از پرسش‌های مهم سهامداران عدالت، زمان دوباره فروش سهام عدالت است که به نظر نمی‌رسد در روز‌های باقی‌مانده تا پایان دولت تغییر خاصی در آن رخ دهد.

دولت حسن روحانی چند سال دنبال آزادسازی سهام عدالت بود، بالاخره در اردیبهشت پارسال با دستور رهبری در یک اقدام فوری سهام عدالت را آزاد کرد که در یک سال پایانی دولتش به معیشت گروهی از مردم به بزرگی ۵۰ میلیون سهامدار کمکی کند. اما نه تنها این نتیجه حاصل نشد بلکه سهامداران ناامیدتر از قبل شدند.

امیدی به شروع فروش سهام عدالت در ۱۸ روز باقی مانده از دولت نیز وجود ندارد. به احتمال زیاد سهامداران باید از نیمه دوم مرداد منتظر تصمیم رئیس‌جمهور جدید درباره بورس باشند.

مطالب مرتبط