تاریخ: ۲۸ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۰۶
بازدید:۲۰۵
کد خبر: ۲۱۹۳۰۵

بورس کالا عامل افزایش قیمت سیمان نیست/ معامله ۸۰ درصد سیمان عرضه شده در بورس کالا

‌می‌متالز - معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران با بیان اینکه ۸۰ درصد سیمان عرضه شده در بورس کالا معامله می‌شود گفت: بورس کالا عامل افزایش قیمت در بازار نیست.

به گزارش می‌متالز، سیدجواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران گفت: امسال با عرضه سیمان در بورس کالا سعی کردیم قیمت واقعی‌تر شود در سال جاری تا پایان هفته ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن سیمان در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت که نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشدی معادل ۲۵ درصد برخوردار شد.

وی گفت: یکی از دلایل افزایش قیمت سیمان قطعی برق و در نتیجه کاهش تولید و عرضه سیمان در بورس کالا باعث افزایش قیمت این محصول در بازار شد.

به گفته وی، ۳ هلدینگ مهم تولید سیمان شامل هلدینگ شستا، هلدینگ غدیر و سیدکو محصولات کارخانه سیمانی خود را در بورس کالا عرضه کردند و انتظار داریم شرکت‌های دیگر سیمانی که سهام آن‌ها در بورس معامله می‌شوند محصولات خود را از طریق بورس کالا همانند شستا ارائه کنند.

معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران گفت: عرضه سیمان از خرداد ماه با عرضه ۲.۶ میلیون تن شروع شد که از این میزان ۱.۸ میلیون تن معادل ۷۰ درصد معامله شد و روند هفتگی عرضه و تقاضای سیمان ۷۵ هزار تن سیمان از ۱۴ خرداد آغاز شد در ۱۸ تیر ماه به ۶۴۵ هزار تن در هفته رسید که ۴۷۶ هزار تن آن معامله شد که متأسفانه بعد از قطعی برق سیمانی‌ها باعث شد عرضه سیمان در بورس کاهش پیدا کند.

وی گفت: در حال حاضر ۳۷ شرکت سیمانی در بورس کالا عرضه می‌کنند و تعداد خریداران سیمان به ۱۳۹۱ مشتری رسیده است و تدابیری اندیشیده شده که علاوه بر مشتری‌های حقوقی افراد حقیقی هم بتوانند حداقل ۱۰ تن سیمان در بورس کالا سفارش بدهند و خریداری کنند و مشتریان سیمان شامل انبوه‌سازان، شهرداری‌ها و حتی سازندگان خرد ساختمانی هستند که سیمان خود را از بورس کالا خریداری می‌کنند.

به گفته جهرمی، مشتریان پتروشیمی در بورس کالا ۲۵۰۰ نفر مشتریان ورق هزار نفر، در سیمان ۱۳۹۱ نفر شناسایی شدند و با توجه به گزارش کارگزاری‌ها تعداد مشتریان سیمان در حال افزایش است.

وی گفت:‌همچنین برای گرفتن کد معاملاتی در بورس کالا شرایط را آسان کردیم و تحصیلات فرد و صورت‌های مالی شرکت‌ها حذف شدند تا گرفتن کد معاملاتی آسان‌تر شود.

به گفته وی، در این مدت که سیمان در بورس کالا عرضه شد قیمت هر کیلو سیمان تیپ ۲ که ۱.۴ میلیون تن معادل ۷۸ درصد معامله شده است به قیمت هر کیلو ۳۷۳ تومان در هفته ۱۸ تیر ماه ثبت شده همچنین رقم ۴۴۲ تومان نیز در هر کیلو مورد تأیید قرار گرفته، در ۱۸ تیر ماه که ۸۵ درصد از سیمان عرضه شده معامله شده هر کیلو ۵۴۸ تومان ثبت شده و میانگین قیمت معاملات ۸۲۰ تومان بوده است.

وی گفت: شرایطی فراهم می‌کنیم شرکت‌های تولیدکننده سیمان با ساز و کار عرضه محصول در بورس کالا آشنا شوند در این زمینه با انجمن سیمان و هلدینگ‌های عرضه‌کننده سیمان مذاکره می‌کنیم و برای هفته‌های آینده میزان عرضه سیمان مشخص شود و بورس کالا در واقع مکانیسم کشف قیمت را ارائه می‌کند و اگر سیمان در خارج از بورس کالا ارائه شود باید بر اساس قیمت اعلامی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان باشد.

معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران گفت: قیمت سیمان در خارج از بورس بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان هم رسیده است که به علت شوک عرضه در بازار بوده است و بنابر این از اختلاف قیمت بورس و بازار دلالان منتفع می‌شوند.

به گفته وی، معاون برنامه‌ریزی وزیر صنعت در نشستی که شب گذشته با جهانگیری معاون اول برگزار کرده قرار است عرضه سیمان به صورت سلف برای پوشش دادن تقاضای آتی شرکت‌ها در بورس کالا انجام شود.

جهرمی همچنین گفت:‌برخی از محصولات فولادی مانند آهن اسفنجی که قابلیت نگهداری ندارند باید مکانیسم صادرات آن فراهم شود و اگر شوک قیمت ارز در بازار نباشد صادرات این محصولات رونق می‌گیرد.

وی تأکید کرد: بورس کالا عامل گرانی سیمان نیست و یکی از دلایل آن شوک عرضه بود که به خاطر برق بر بازار بود.

منبع: خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط