تاریخ: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۰:۰۲
کد خبر: ۲۱۹۹۱۶
‌می‌متالز - برای اولین بار متوسط قیمت خودروی دست دوم در بازار آمریکا از ۲۵ هزار دلار گذشت.

به گزارش می‌متالز، کاکس اتومتیو کمپانی صاحب وب‌سایت کِلی بلو بوک - معتبرترین و پرمراجعه‌ترین مرجع قیمت خودرو در بازار آمریکا- گزارش داده است که در ماه ژوئن متوسط قیمت خودرو‌های دست دوم به ۲۵ هزار و ۱۰۱ دلار رسید. ماه قبل از آن هم ۲۴ هزار و ۴۱۴ دلار بود. در حقیقت متوسط قیمت خودرو‌های دست دوم از ژوئن سال ۲۰۲۰ از رقم ۲۰ هزار دلار عبور کرد. مثل همه نمودار‌های دیگر به نظر می‌رسد که این متوسط از نقطه اوج خود عبور کرده باشد و به تدریج روند سرازیری در پیش خواهد گرفت.

بر اساس آمار منتشر شده، در ماه ژوئن ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، خرید خودرو‌های دست دوم ۱۲ درصد کاهش یافته است. همین عامل باعث شده است که نمایندگی‌های فروش و خدمات پس از فروش در آمریکا بتوانند انبار‌های خود را دوباره از نو پرکنند، مخصوصاً که از شروع تابستان امسال، انبار‌های این نمایندگی‌ها با کمبود شدید تولید مواجه بوده است. چارلی چسبرو Charlie Chesbrough از مدیران ارشد کاکس اتومتیو می‌گوید: «در حالی که انبار نمایندگی همچنان در حال خالی شدن از خودرو‌های نو و دست دوم است، بازار خودرو‌های دست دوم علائمی از بهبود نشان می‌دهند و کاهش تدریجی تقاضا باعث شده است که نمایندگی‌ها به تدریج بتوانند انبار خود را به میزان طبیعی باز گردانند.»

در آغاز ماه ژوئیه میزان خودرو‌های دست دوم در پارکینگ نمایندگی‌های به ۲/ ۴۵ میلیون دستگاه رسیده که نسبت به ماه ژوئن با رقم ۲/ ۳۸ میلیون دستگاه بهبود نشان می‌دهد. با این حال در مقایسه با ژوئن سال ۲۰۱۹ یعنی زمانی پیش از آغاز همه گیری جهانی ویروس کرونا هنوز ۱۱ درصد زیر وضعیت نرمال است.

در ماه ژوئن قیمت کل خودرو‌های دست دوم ۳/ ۱ درصد افت کرد از این رو چسبرو می‌گوید «با کاهش قیمت کل خودرو‌های دست دوم، به نظر می‌رسد که افزایش شدید و بی سابقه قیمت خودرو‌های دست دوم در حال عقب نشینی است و ما در حال پشت سر گذاشتن بدترین وضعیت تأمین خودرو‌های دست دوم هستیم.»

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده