تاریخ: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۳۴
بازدید: ۲۶۸
کد خبر: ۲۱۹۹۳۵
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

سه مورد خرید و فروش طلا از مالیات معاف می‌شود

‌می‌متالز - براساس طرح مالیات بر عایدی سرمایه، خرید و فروش طلا کمتر از یک سال، مشمول ۳۰ درصد و بیشتر از ۳ سال مشمول ۱۰ درصد مالیات بر عایدی سرمایه خواهند بود و از سوی دیگر سه مورد هم از پرداخت مالیات معاف شده اند.

به گزارش می‌متالز، براساس طرح مالیات بر عایدی سرمایه، عایدی ناشی از خرید و فروش طلا برای هر فرد به اندازه معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم (۴۸ میلیون تومان عایدی در سال ۱۴۰۰)، از پرداخت این پایه مالیاتی معاف هستند.

بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد بیشتر درآمد ثروتمندان ناشی از ثروت است و نه کار کردن. در واقع، با افزایش درآمد‌ها سهم درآمد حاصل از کار کردن از کل درآمد‌های افراد کاهش می‌یابد و در عوض سهم درآمد حاصل از عایدی سرمایه افزایش می‌یابد.

یکی از پایه‌های مالیاتی ضروری برای کاهش نابرابری و عدالت مالیاتی، مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) است. تجربه سایر کشور‌ها نشان می‌دهد که این پایه مالیاتی با کاهش فعالیت‌های سوداگرانه و سفته‌بازی باعث تنظیم‌گری و کنترل قیمت‌ها در بازار‌های اقتصادی می‌شود.

با توجه به تعلل غیرقابل توجیه دولت روحانی برای ایجاد این پایه مالیاتی ضروری، نمایندگان مجلس یازدهم دست به کار شدند و کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در جلسه علنی مورخ ۵ خردادماه به تصویب مجلس رسید. قرار است جزئیات این طرح در آینده نزدیک در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد.


علی رغم اینکه کارشناسان تاکید دارند با توجه به معافیت‌های درنظرگرفته شده در این طرح، ۹۵ درصد مردم از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند، ولی همچنان در فضای جامعه درباره این موضوع نگرانی‌هایی وجود دارد. با توجه به همین موضوع، قصد داریم در سلسله گزارش‌هایی به بررسی معافیت‌های درنظر گرفته شده در این طرح در زمینه معاملات مسکن، خودرو، طلا و ارز بپردازیم. در قسمت‌های قبلی توضیحات درباره موضوعات املاک و ارز دادیم و در این قسمت به موضوع طلا می‌پردازیم:


کدام معاملات طلا از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند؟

براساس این طرح، خرید و فروش طلا کمتر از یک سال، مشمول ۳۰ درصد و بیشتر از ۳ سال مشمول ۱۰ درصد مالیات بر عایدی سرمایه خواهند بود. براساس طرح مذکور، معافیت‌ها در زمینه ارز عبارتند از:


الف- طلا و جواهرات خریداری شده قبل از اجرای قانون تا میزان ۱۰۰ گرم طلا ۱۸ عیار تا ۶ ماه پس از اجرای قانون برای هر فرد


ب- عایدی برای هر فرد به اندازه معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم (۴۸ میلیون تومان عایدی در سال ۱۴۰۰)


ج- عایدی طلافروشان دارای پروانه کسب

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی جماران (جی پلاس)

عناوین برگزیده