تاریخ: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۳۰
کد خبر: ۲۲۱۳۱۶
‌می‌متالز - آنطور که فعالان بازار ارز می‌گویند در روز تنفیذ حکم رئیس دولت سیزدهم، معامله‌گران در بازار با سه تردید بزرگ مواجه بودند که رفتار معاملاتی آنان را تحت تاثیر قرار داد.

به گزارش می‌متالز، با این که قیمت‌های امروز ارز تغییر چندانی نسبت به دیروز نداشته، ولی به گفته فعالان این بازار، هم تعداد خریداران و هم تعداد فروشندگان بیشتر شده است. میانه امروز دلار ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان و یورو ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان فروخته می‌شود.

ظاهرا حالا بازار ارز با سه رویداد تردیدآمیز مواجه است که با شایعات و حواشی مربوط به آن‌ها ریسک معامله برای معامله‌گران بسیار بالا رفته و موجب شده رفتاری محتاطانه‌‎تر از همیشه از خود بروز دهند.

اول؛ قوت گرفتن احتمال تعطیلی‌ها

از نگاه برخی معامله‌گران احتمال دو هفته تعطیلی به واسطه جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، در چند روز اخیر موجب افت قیمت دلار شده است. چرا که کاهش حجم معاملات ناشی از تعطیلات، انگیزه معامله‌گران برای فروش ارز را بالا می‌برد.

البته به نظر می‌رسد در هیاهوی شایعات دیروز، بازار درباره این تعطیلی با تردید بیشتری نسبت به امروز مواجه بود. زیرا تا دیروز فقط وزیر بهداشت در نامه‌ای از رهبری این تعطیلی را درخواست کرده بود، اما از روز گذشته رهبری به ستاد مبارزه با کرونا اجازه بررسی این تصمیم را داده است. به باور معامله‌گران بزرگ بازار این یعنی احتمال تعطیلی قوت گرفته است.

فعالان بازار ارز می‌گویند فروشنده‌ها نگران این شدند که با تعطیلی دو هفته‌ای بانک‌ها، برای مدت طولانی دسترسی به ریال نداشته‌اند، پس ترجیح می‌دهند ارزشان را به ریال تبدیل کنند تا در این مدت بتوانند از آن استفاده کنند.

دوم؛ کابینه نامعلوم رئیسی

به گفته صرافان بازار ارز، بازار واکنشی به مراسم تنفیذ امروز نشان نداده و همچنان در انتظار معرفی رسمی اعضای کابینه دولت جدید است تا بتواند با توجه به خط مشی آن‌ها مسیر را پیش‌بینی کند.

یکی از فعالان بازار عنوان می‌کند که حتی آمریکا هم حالا رفتاری محتاطانه در مذاکرات پیش گرفته، چون حتی او هم نتوانسته به پاسخ محکم و قانع‌کننده‌ای درباره آینده سیاست‌خارجه ایران در دولت رئیسی برسد؛ بنابراین طبیعتا معاملات ارز هم در این باره در نااطمینانی به سر می‌برند.

اما مسئله‌ای که چند صراف به آن ابراز توجهی ویژه‌ای در کلامشان می‌کنند، برگزاری مراسم تحلیف رئیسی است که روز ۱۴مرداد ماه برگزار می‌شود. به گفته آنان روز تحلیف هم بسیار اهمیت دارد.

ظاهرا قرار است یکی از مقامات بلند پایه اتحادیه اروپا در مراسم حضور پیدا کند. ضمنا سیگنال حضور نماینده کشور‌های عربی هم بشدت موثر است.

نگاه عمده معامله‌گران این است که اگر مقامات کشور‌های خاورمیانه به خصوص عربستان در مراسم تحلیف شرکت کنند، می‌تواند مقدمه‌ای بر این باشد که سفارت عربستان در ایران بازگشایی شود که سیگنال مثبتی به بازار است، چون عربستان یکی از قدرت‌های منطقه است و شریک مهم اروپا و آمریکا به حساب می‌آید.

سوم؛ ماجرای کشتی رژیم صهیونیستی

سومین مسئله‌ای که موجب شده رفتار این روز‌های معامله‌گران با تردید همراه باشد، ماجرای نامعلوم کشتی رژیم صهیونیستی است.

روز گذشته حمله به کشتی تجاری رژیم صهیونیستی ماجراساز شد. این نخستین باری بود که حمله به کشتی تجاری خسارت جانی در میان غیر نظامیان به بار آورد! حالا رژیم صهیونیستی مدعی شده که مدارک خود را برای متهم کردن ایران به بریتانیا داده و برخی رسانه‌ها هم گزارش کردند که بریتانیا ایران را مقصر معرفی کرده است.

رژیم صهیونیستی اعلام کرده که این ماجرا را پیگیری می‌کند و اگر لازم باشد کار را به سازمان ملل می‌کشاند. نکته این است که طرف مذاکره ما در وین، یعنی آمریکا هم از این تصمیم او حمایت کرده است.

منبع: تجارت نیوز