تاریخ: ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۱۶
بازدید: ۲۴۳
کد خبر: ۲۲۲۱۰۵
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
برخط شدن صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری رقم می‌زند؛

تسهیل­‌گری در سرمایه‌­گذاری غیرمستقیم

‌می‌متالز - سازمان بورس و اوراق بهادار، دستورالعمل اجرایی دریافت و ارسال برخط درخواست­‌های صدور و ابطال واحد‌های صندوق­‌های سرمایه­ گذاری را به منظور توسعه و عمق بخشی به بازار سرمایه و فراهم آوردن ابزار‌های تسهیل‌­گری سرمایه­‌گذاری غیرمستقیم تصویب کرد.

به گزارش می‌متالز، رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه­‌گذاری سازمان بورس با اعلام مطلب فوق، گفت: دستورالعمل مذکور با هدف تعیین ضوابط ناظر بر سامانه­‌های دریافت و ارسال برخط درخواست­‌های صدور و ابطال واحد‌های صندوق‌های سرمایه­‌گذاری تهیه شده است.

رضا نوحی ادامه داد: مطابق با دستورالعمل یادشده، ویژگی­‌ها و الزامات سامانه­‌هایی که می­‌توانند درخواست­‌های صدور و ابطال واحد‌های سرمایه­‌گذاری صندوق­‌ها را دریافت و ارسال کنند، برشمرده شده است. این دستورالعمل، ساختار ارتباطی شفافی را بین صندوق­‌ها و سامانه­‌هایی که ظرفیت انجام چنین اموری را دارند فراهم می ­کند.

به گفته او، در دستورالعمل ابلاغی، برای طیف وسیعی از شرکت­های دانش بنیان این امکان فراهم شده است تا با تأمین حداقل الزامات ضروری جهت دریافت و ارسال درخواست­‌های صدور و ابطال واحد‌های صندوق، به عنوان ارائه دهنده سامانه فعالیت کنند.

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌­گذاری سازمان بورس افزود: یکی از راهکار‌های توسعه و عمق بخشی به بازار سرمایه، فراهم آوردن ابزار‌های تسهیل­‌گری سرمایه­‌گذاری غیرمستقیم است. با توجه به اینکه به منظور سرمایه­‌گذاری در صندوق­‌های مبتنی بر صدور و ابطال، الزام به مراجعه به شعب ثبت وجود دارد و ممکن است شعب ثبت صندوق­‌ها گستردگی لازم را نداشته باشند، بنابراین، همواره این نگرانی وجود دارد که برای بخش عظیمی از سرمایه­‌گذاران بالقوه سرمایه­‌گذاری در صندوق­‌ها امکان­‌پذیر نشود.

او با بیان اینکه پیاده‌­سازی سازوکار دریافت و ارسال برخط درخواست‌های صدور و ابطال، محدودیت دسترسی به صندوق را از پیش پای سرمایه­‌گذاران بر می­‌دارد، تصریح کرد: بر اساس این دستورالعمل، فرصت بی­‌نظیری برای مدیران صندوق­‌ها ایجاد می­‌شود تا به پشتوانه عملکرد خود، اقدام به جذب سرمایه­‌گذاران کنند.

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری در تشریح چگونگی استفاده از سامانه­‌های موضوع دستورالعمل گفت: مدیران صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری، سامانه­‌های دارای حداقل الزامات فنی، عملیاتی و امنیتی را به سازمان معرفی می­‌کنند. در صورتی که سامانه­‌های معرفی شده الزامات مربوطه را دارا بوده و قادر به دریافت و ارسال درخواست­‌های صدور و ابطال به صورت برخط باشند، مدیر صندوق می­‌تواند پس از انعقاد قرارداد با ارائه دهنده سامانه، نسبت به فهرست کردن صندوق­‌های تحت مدیریت خود در سامانه اقدام کنند.

به گفته او، در قرارداد منعقده حداقلی از شرایط باید لحاظ شود که در دستورالعمل بدان اشاره شده است. از جمله اینکه صندوق وابسته به یک یا چند سامانه نخواهد بود و چنانچه مقرر باشد، وجوهی از سرمایه­‌گذاران جهت دریافت و ارسال برخط درخواست­های صدور و ابطال واحد‌ها دریافت شود، مبلغ مذکور باید در قرارداد مشخص شده باشد. علاوه بر این مدیر صندوق مکلف خواهد بود تا متن قرارداد را در سامانه مذکور جهت اطلاع عموم بارگذاری کنند.

نوحی در رابطه با تعداد صندوق‌هایی که در هر سامانه قابل فهرست شدن است، اذعان داشت: در حال حاضر محدودیتی جهت تعداد صندوق­‌هایی که توسط یک سامانه می­‌تواند فهرست شود وجود ندارد و مدیران صندوق­‌ها می­‌توانند با رعایت الزامات ارائه شده در دستورالعمل نسبت به استفاده از امکانات دریافت برخط درخواست­‌های صدور و ابطال اقدام کنند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده