تاریخ: ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۵۳
بازدید: ۴۲۰
کد خبر: ۲۲۳۰۱۱
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

پیش‌نیاز افزایش تجارت ایران با کشور‌های همسایه

‌می‌متالز - رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه گفت: برای افزایش تجارت با همسایگان که لازمه توسعه صادرات و واردات محسوب می‌شود، نیاز به بهبود زیرساخت‌ها داریم.

به گزارش می‌متالز، هادی تیزهوش تابان با بیان اینکه در جهان برای تسهیل تجارت، بیشترین مبادلات با کشور‌های همسایه انجام می‌شود، اظهار کرد: تجارت با کشور‌های هم‌مرز فاصله حمل کالا را کوتاه‌تر و زمان آن را کاهش می‌دهد. وی افزود: این روند موجب کاهش هزینه‌های تجاری و در نتیجه عرضه ارزان‌تر محصولات تجاری به بازار‌ها می‌شود. تیزهوش تابان با بیان اینکه ایران نیز از جهان مستثنی نیست، تاکید کرد: همسایگان توانمندی و نیاز‌های یکدیگر را می‌شناسند و می‌توانند در راستای تامین و تهاتر گام بردارند. وی خاطرنشان کرد: ایران از کشور‌هایی است که با همسایگان خود ارتباط خوبی دارد و می‌تواند از این شرایط جهت افزایش تجارت و توسعه صادرات خود بهره‌مند شود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه تاکید کرد: برنامه‌ریزی دقیق کشتیرانی و هواپیمایی و کاهش صدور بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های تجاری از عواملی است که می‌تواند مبادلات را تسهیلی و به بهبود زیرساخت‌ها کمک کند. وی تصریح کرد: کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی ظرفیت بسیار بالایی برای صادرات دارند و ایران می‌تواند بسیاری از نیاز‌های این کشور‌ها را رفع کند، اما برای سرانجام رسیدن این مهم در توسعه صادرات نیاز به تعهد، دوراندیشی و به‌روز‌رسانی تصمیمات داریم. ممنوع کردن صادرات برخی کالا‌ها بدون اعلام قبلی موجب ایجاد بی‌اعتمادی شرکت‌های خارجی به صادرکنندگان داخلی می‌شود که خود یک مانع برای توسعه تجارت محسوب می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده