تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۲۶
بازدید: ۳۲۸
کد خبر: ۲۲۳۴۱۱
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

احتمال ریزش دوباره قیمت طلا

احتمال ریزش دوباره قیمت طلا
‌می‌متالز - بعضی از تحلیلگران بازار جهانی طلا می‌گویند ناکامی این فلز ارزشمند برای عبور از مرز ۱۸۰۰ دلار، ممکن است طلا را در معرض یک ریزش قابل توجه دیگر قرار دهد.

به گزارش می‌متالز، دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در شرکت آر جی او فیوچرز در این باره گفت: با وجود این که اونس طلا پس از ریزش دو هفته پیش، به سرعت در بالای ۱۷۰۰ دلار تثبیت شد، اما تقاضای کافی برای خرید وجود ندارد تا قیمت این فلز ارزشمند بالاتر برود. طلا درست روی یک خط نزولی قرار گرفته و نزول بیشتری پیدا خواهد کرد. مشکل اینجاست که نقره هم خیلی ضعیف است و تصور می‌کنم طلا این فلز را دنبال خواهد کرد. طلا در موج نزولی بعدی تا سطح ۱۶۷۰ دلار عقب نشینی خواهد کرد.
رویداد مهم هفته جاری سمپوزیوم جکسون هال خواهد بود.

جیمز نایتلی، مدیر اقتصاد بین الملل موسسه ING در این باره به کیتکونیوز گفت: بحث اصلی "سیاست اقتصادکلان در یک اقتصاد نابرابر" خواهد بود، اما توجه اصلی بازار به بحث‌ها پیرامون تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی آمریکا خواهد بود.

همه نگاه‌ها به صحبت‌های جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا دوخته شده که صبح جمعه به شکل کنفرانس ویدیویی سخنرانی خواهد کرد.

نایتلی گفت: ما شاهد آن هستیم که بانک مرکزی آمریکا حداقل در گزارش نشست سیاست پولی ماه گذشته خود در این باره صحبت کرده است. این امر می‌تواند به ریزش قیمت طلا در آستانه نشست جکسون هال منتهی شود. این نشست ممکن است مشکلاتی هم برای بازار‌های سهام ایجاد کند.

اما بعید به نظر می‌رسد بانک مرکزی آمریکا سیاست پولی خود را بیش از حد سریع تحکیم شود به خصوص که ریسک ناشی از شیوع کرونای دلتا جدی است.

بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی تی دی سکیوریتیز گفت: همه چیز به مسئله اشتغال که بخشی از ماموریت بانک مرکزی آمریکاست، برمی گردد. بانک مرکزی آمریکا تمایل دارد تورم بالاتر از حد مطلوب را نادیده بگیرد تا رشد اشتغال ضروری را مشاهده کند. هیچ کس در خصوص آمار اقتصادی آمریکا هیجان زده نیست. آمار خرده فروشی ماه گذشته ضعیفتر از حد مطلوب بود و به نظر می‌رسد به این زودی برنامه محرک اقتصادی جدیدی داشته باشیم.

اقتصاد آمریکا ممکن است برای بازگرداندن همه مشاغل از دست رفته، اوقات دشواری را داشته باشد. این وضعیت راحتی برای بانک مرکزی آمریکا نیست.

به گفته میلک، مقامات بانکی ممکن است تدابیر محرک مالی را تعدیل کنند، اما سیاست انبساطی همچنان برای مدت طولانی ادامه پیدا خواهد کرد.

پاویلونیس پیش بینی کرد سطح ۱۸۰۰ دلار نقطه مقاومتی قوی برای طلا مانده است و تا زمانی که این فلز ارزشمند نتواند بالای این سطح بسته شود، بعید است صعود چندانی پیدا کند. باید طلا به بالای ۱۸۰۰ دلار صعود کند تا اوضاع را بتواند به نفع خود تغییر دهد. اگر موفق به شکستن قیمت ۱۸۰۰ دلار نشود در این صورت به سمت ۱۶۷۰ دلار عقب نشینی خواهد کرد.

میلک هم صعود اونس طلا به بالای ۱۸۰۰ دلار را نشانه بهتر شدن اوضاع برای این فلز ارزشمند می‌داند، اما طلا باید ابتدا مقاومت در سطح ۱۷۹۳ را بشکند که در صورت مطلوب نبودن آمار اقتصادی هفته جاری چنین اتفاقی می‌تواند روی دهد.

آمار اقتصادی مهم هفته جاری

یکی از آماری که قرار است هفته جاری منتشر شود، آمار تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم آمریکا در روز پنج شنبه و شاخص قیمت هزینه مصرفی شخصی در روز جمعه خواهد بود که معیار محبوب بانک مرکزی آمریکا برای ارزیابی تورم است.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، سایر آمار اقتصادی که هفته جاری منتشر می‌شوند شامل فروش خانه و شاخص مدیران خرید بخش تولید در روز دوشنبه، فروش خانه‌های جدید در روز سه شنبه، سفارش کالا‌های بادوام در روز چهارشنبه، آمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری در روز پنج شنبه خواهند بود. سمپوزیوم جکسون هال از روز چهارشنبه آغاز می‌شود.

منبع: کالاخبر

عناوین برگزیده