تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۰۵
کد خبر: ۲۲۳۵۶۷
اونس جهانی دوباره به کانال هزار و ۷۸۰ دلاری بازگشت
‌می‌متالز - حاصل اخبار و اتفاقات مختلف در جهان برای طلا، توقف صعود طلا و ثبات در انتهای هفته بود. با افزایش موارد ابتلا به کرونا در جهان و همچنین بازگشت طالبان به افغانستان، شرایط نااطمینانی موجب شد طلا بتواند بعد از ریزش ۹ جولای تا حدی ریکاوری کند و تا هزار و ۷۹۵ دلار نیز پیشروی کند. اما انتشار صورت‌جلسه نشست ماه جولای فدرال رزرو در روز چهارشنبه و افزایش احتمال توقف خرید دارایی‌ها توسط دولت، باعث شد خریداران طلای جهانی کمی عقب‌نشینی کنند و طلای جهانی آخر هفته خود را در کانال هزار و ۷۸۰ دلاری به اتمام برساند.

طلا در میدان جنگ اخبار و داده‌ها

به گزارش می متالز، گزارش نشست ماه ژوئن فدرال رزرو که در انتهای هفته گذشته منتشر شد، مانع از ادامه رشد ۴۰ دلاری طلای جهانی شد. ابتدای هفته گذشته روند صعودی طلا بعد از ریزش ۹ جولای که بعد از رسیدن گزارش اشتغال وزارت کار ایالات متحده اتفاق افتاد، پرقدرت‌تر ادامه یافت. این ریزش بر اثر اخبار امیدوارکننده اشتغال آمریکا و نرخ بیکاری ۴/ ۵ درصدی آن اتفاق افتاد که باعث شد گمانه‌زنی‌ها برای توقف برنامه خرید دارایی‌ها افزایش یابد. عدم قطعیت ناشی از افزایش موارد ابتلا به کرونا در سطح جهان و گسترش بی‌وقفه نوع دلتا و همچنین اتفاقات اخیر افغانستان، برای طلا که در شرایط نااطمینانی تمایل به صعود دارد، باعث شد بعد از ریزش ابتدای جولای، فلز زرد در موج صعودی قرار بگیرد. در این هفته نیز با کاهش ارزش دلار در ابتدای هفته و افت نیم واحدی شاخص آن، طلا توانست با ادامه روند صعودی هفته‌های گذشته تا روز سه‌شنبه رشدی ۵/ ۲ درصدی و ۴۰ دلاری را به ثبت برساند و تا قیمت هزار و ۷۹۵ دلار نیز پیشروی کند، اما صورت‌جلسه نشست اواخر ماه جولای فدرال رزرو که در چهارشنبه هفته گذشته منتشر شد، باعث شد این روند صعودی برای طلا متوقف شود و فلز زرد در انتهای هفته در اطراف قیمت هزار و ۷۸۰ دلار نوسان کند. این نشست نوید اجماعی برای لغو خرید ماهانه ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق بهادار از طریق اوراق خزانه‌داری و وام مسکن را داشت. در صورت‌جلسه این نشست این‌چنین ذکر شده است که برخی از شرکت‌کنندگان اظهار کردند که شرایط اقتصادی و مالی برنامه کاهش سرعت خرید دارایی‌ها را برای اوایل سال آینده مناسب خواهد کرد. اخبار این نشست موجب شد دلار آمریکایی دوباره در مدار صعود قرار بگیرد و به ۴/ ۹۳ واحد برسد و سرعت‌گیر طلا فعال شود. این رشد یک واحدی شاخص دلار، اما نتوانست موجب تغییر فاز طلا به حالت نزولی شود و تنها موجب شد شتاب موج صعودی آن گرفته شود.

سیگنال‌های متناقض برای طلا

به نظر برخی تحلیل‌گران، چشم‌انداز طلا در بلندمدت مثبت به نظر می‌رسد. کریگ ارلام، تحلیل‌گر اوآندا در مصاحبه با رویترز گفت که تقاضای خریداران برای طلا دوباره شدت گرفته است و این نتیجه وضعیت نسبتا امن این فلز است. او اعلام کرد که فشار نزولی بر طلا در میان‌مدت باقی خواهد ماند، اما این نمی‌تواند روند بلندمدت صعودی آن را تار کند. با این حال، اما برخی دیگر از تحلیل‌گران معتقدند که طلای جهانی دستخوش تاثیر از نیرو‌های مختلفی شده است. همین امر موجب شده برخی از تحلیل گران تصویر روشنی از آینده طلا را پیش‌بینی نکنند. این اتفاق در نظرسنجی اخیر سایت کیتکو به وضوح قابل مشاهده است. در نظرسنجی اخیر این سایت که برای پیش‌بینی روند طلا در هفته کاری پیش‌رو برگزار شد، ۱۵ تحلیلگر وال‌استریت در این نظرسنجی شرکت کردند و در میان این شرکت‌کنندگان، ۴۷ درصد انتظار افزایش قیمت طلا را داشتند. تحلیلگرانی که انتظارات نزولی و خنثی داشتند، مساوی بودند و هر دو سناریو چهار یا ۲۷ درصد رای به دست آورد. در همین حال، در میان ۹۳۰ تحلیل‌گر غیرحرفه‌ای که در این نظرسنجی شرکت کردند، ۴۶ درصد افزایش قیمت را برای طلا پیش‌بینی می‌کردند و ۳۶ درصد انتظارات نزولی برای طلا داشتند. این نشان از افزایش احساسات منفی در بازار طلا دارد. همچنین کاهش میزان مطالبات مزایای بیکاری در ایالات متحده و رسیدن به کمترین میزان در ۱۷ ماه گذشته، نشان می‌دهد گزارش بعدی اشتغال با رشدی قابل‌توجه همراه خواهد بود که می‌تواند فشار نزولی مضاعفی را بر طلا وارد کند. گزارش‌های سه ماهه دوم تولید ناخالص داخلی آمریکا، شاخص مخارج مصرفی خانوار و شاخص‌های درآمدی که در هفته آتی منتشر خواهد شد نیز می‌تواند برخی دیگر از نیرو‌های موثر بر روند آتی طلا باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده