تاریخ: ۰۱ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۵۰
کد خبر: ۲۲۳۷۱۸
‌می‌متالز - نرخ فروش محصول کنسانتره روی در شرکت زرین معدن آسیا در ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ نسبت به ۳ ماهه نخست سال گذشته ۲۷۷ درصد رشد داشته است.

به گزارش می‌متالز، شرکت زرین معدن آسیا در سال ۱۳۸۳ به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کنسانتره سرب و روی در خاورمیانه آغاز به کار نمود. این شرکت تنها شرکت فرآوری کشور می‌باشد که موفق به تولید کنسانتره روی پر عیار از خاک‌های کم عیار و باطله معدن انگوران به روش فلوتاسیون، روی اکسیده گردیده است. از جمله پروژه‌های شرکت زرین معدن آسیا، افزایش تولید کنسانتره روی با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا، احداث واحد‌های جدید فلوتاسیون، نصب و راه اندازی فلوتاسیون روی از خاک‌های اکسیده کم عیار معدن انگوران، راه اندازی فلوتاسیون خاک‌های مخلوط سولفوره و اکسیده معدن انگوران، ساخت و راه اندازی تعمیرگاه ماشین آلات سنگین و تعمیر و سیم پیچی انواع الکتروموتور‌ها و … می‌باشد.

در دوره یکماهه منتهی به تیر ۱۴۰۰، صد درصد از کل فروش، فروش داخلی بوده که ۵۲ درصد آن متعلق به کنسانتره روی و ۴۷ درصد آن به کنسانتره سرب تعلق دارد.

تعداد تولید کنسانتره روی در دوره ۳ ماهه نخست سال جاری ۱۷ هزار و ۶۲۶ تن بوده است که در دوره یکماهه منتهی به تیر سال ۱۴۰۰، حدود ۴۷ درصد کم‌تر از میانگین تولید ماهانه تولید کرده است.

قیمت محصول کنسانتره روی به ۲ عامل بستگی دارد ۱. نرخ ارز ۲. نرخ روی جهانی که در شرکت مذکور نرخ فروش کنسانتره روی در ۳ ماهه نخست سال جاری نسبت به ۳ ماهه نخست سال گذشته ۲۷۷ درصد رشد داشته است که این شد سبب افزایش در مبلغ فروش و بالا رفت درآمد شرکت خواهد شد. شرکت مذکور برای بالا بردن سود ناشی از فروش محصولات خود همچنین باید میزان تولیدات خود را افزایش دهد.

۳ماهه ۹۹، ۳ماهه۱۴۰۰
حاشیه سود ناخالص ۳۰ % ۴۲%
حاشیه سود عملیاتی ۲۸% ۴۰%
حاشیه سود خالص ۲۱% ۴۸%

در دوره ۳ ماهه منتهی به خرداد سال جاری نسبت به ۳ ماهه نخست سال گذشته حاشیه سود خالص حدود ۲ برابر افزایش یافته است. سود خالص از کسر کردن همه هزینه‌های شرکت از جمله هزینه‌های عملیاتی، هزینه مواد اولیه و هزینه مالیاتی از کل درآمد شرکت بدست می‌آید و افزایش در حاشیه سود خالص بدین معناست که سودی که از هر ۱۰۰ میلیون تومان فروش کسب می‌شود به چه میزان افزایش یافته است.

منبع: بورس امروز