تاریخ: ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۲۴
کد خبر: ۲۲۶۰۶۶
‌می‌متالز - مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد: طبق آخرین آمارها، از اسفندماه ۹۸ تا پایان مردادماه امسال، در مجموع نزدیک به ۶میلیون و ۶۰۰هزار بازنشسته از انواع خدمات طرح یاری استفاده کرده‌اند.

به گزارش می‌متالز، اکبر افتخاری در صفحه اینستاگرام خود و در قالب «گزارش به بازنشستگان ارجمند» که تاکنون سه گزارش آن منتشر شده است، نوشت: آغاز فعالیتم در صندوق بازنشستگی کشور، همزمان شد با تشدید بحران اقتصادی و شیوع ویروس کرونا که هر دو تاثیرات ناگواری بر وضع معیشتی بازنشستگان داشت. همان ایام، دولت بودجه‌ای را برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان تخصیص داده بود، اما این اقدام به‌تن‌هایی نمی‌توانست پاسخگوی همه نیاز‌های آنان باشد؛ بنابراین ضرورت داشت که با اجرای طرح‌های رفاهی و معیشتی، قدرت خرید بازنشستگان کشوری را تا جای ممکن افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه در نخستین گام، تسهیلات خرید از فروشگاه‌های رفاه ارائه شد که «طرح یاری» نام گرفت، اظهار کرد: استقبال جامعه هدف از این طرح، موجب شد که طرح یاری را گسترش دهیم و بسته‌های رفاهی و معیشتی متنوعی را در چارچوب این طرح آماده کنیم. او ادامه داد: اکنون که این نوشته را می‌خوانید، تعداد بسته‌های یاری به ۱۵ رسیده که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: خرید محصولات و خدمات شرکت‌های پگاه، هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی، بیمه ملت، کفش ملی و افق کورش به صورت تخفیفی یا تقسیطی (یا به هر دو شکل)؛ تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی خرید لوازم خانگی ایرانی؛ حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی فرزندان بازنشستگان؛ استفاده رایگان یا تخفیف‌دار از دوره‌های آموزش فنی‌وحرفه‌ای و استفاده از خدمات ویژه امداد خودروی ایران.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه برای تدارک این بسته‌ها، دو موضوع مهم به‌عنوان پیش‌شرط ارائه هر نوع خدمت مورد توجه و تاکید قرار گرفت که نخست، سهولت استفاده از خدمات و دوم، حفظ منزلت و کرامت بازنشستگان عزیز و خانواده‌هایشان بوده است، نوشت: افزون بر استفاده از ظرفیت شرکت‌های وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری مانند صنایع شیر ایران (پگاه)، بیمه ملت و شرکت هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی، مشارکت خوبی با طیف وسیعی از مجموعه‌های دولتی و خصوصی صورت گرفت. در بخش اخیر، اغلب تفاهم‌نامه‌های امضاشده، دو سال اعتبار دارند و قابل تمدید هستند.

وی در ادامه به آخرین آمار‌های استفاده بازنشستگان و وظیفه‌بگیران تحت پوشش این صندوق در ۲۰ماه اخیر اشاره کرده و آورده است: از اسفندماه ۹۸ تا پایان مردادماه امسال، در مجموع نزدیک به ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته از خدمات طرح یاری استفاده کرده‌اند که میانگین چهار بار استفاده به ازای هر بازنشسته را نشان می‌دهد. برآورد‌های کارشناسان صندوق حاکی از آن است که بسته‌های طرح یاری می‌توانند سالانه ۱۹درصد به صورت غیرمستقیم، قدرت خرید بازنشستگان را افزایش دهند.

منبع: دنیای اقتصاد