تاریخ: ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۲۵
کد خبر: ۲۲۶۳۳۶
‌می‌متالز - رشد اقتصادی ترکیه در سه ماه دوم امسال به بالاترین سطح تاریخ معاصر خود رسید. به گزارش تریدینگ اکونومیکس، در سه ماه دوم سال ۲۰۲۱ اقتصاد ترکیه ۷/ ۲۱درصد بزرگ شده که این رشد در مقایسه با مدت مشابه دوره قبل ۵/ ۱۴درصد بیشتر شده است.

به گزارش می‌متالز، این نرخ همچنین ۸/ ۳درصد از نرخ پیش‌بینی‌شده توسط اقتصاددانان بیشتر بود. این رشد اقتصادی که چهارمین رشد فصلی مثبت متوالی ثبت‌شده ترکیه در سال ۲۰۲۰ محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تاثیر رشد صنعت با مثبت مصارف خانوار با ۲۲/ ۹درصد قرار گرفت. رشد بخش سرمایه‌گذاری ثابت ۳/ ۲۰درصد و ساخت‌و‌ساز ۴/ ۱۶درصد اندازه‌گیری شده است. از سوی دیگر مخارج دولتی ۲/ ۴درصد و املاک ۸/ ۱درصد رشد داشته‌اند.

پیش‌بینی می‌شود سال آینده و با بازگشت تدریجی سطوح فعالیت‌های اقتصادی به میزان قبل از شیوع کرونا، اقتصاد ترکیه ۵/ ۴درصد رشد خواهد کرد. پیش از شیوع کرونا، دولت ترکیه دستیابی به رشد ۵درصدی را پیش‌بینی کرده بود. آخرین بار در سال ۲۰۰۹ اقتصاد ترکیه بر مبنای سالانه رشد منفی را تجربه کرده و به میزان ۷/ ۴درصد کوچک شده بود. بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ ترکیه موفق شده بود با دستیابی به رشد متوسط سالانه بالای ۵درصدی به یکی از سریع‌ترین اقتصاد‌های جهان تبدیل شود. با این حال در سال ۲۰۱۸ بحران ارزی ترکیه مسیر این رشد را متوقف کرد و شیوع کرونا نیز بر مشکلات اقتصادی افزود.

پیش از این رجب طیب‌اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنانی با اشاره به اینکه اقتصاد این کشور به تدریج در حال بازگشت به سطوح قبل از آغاز کرونا است، افزوده بود: حجم تولید ناخالص داخلی ترکیه در آینده از یک‌تریلیون دلار عبور خواهد کرد.

طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، حجم تولید ناخالص داخلی این کشور در سال قبل ۱/ ۷۱۷میلیارد دلار اندازه‌گیری شده است.

منبع: دنیای اقتصاد