تاریخ: ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۸:۲۲
کد خبر: ۲۲۶۴۸۶
‌می‌متالز - در حالی که بازار جهانی مس در هفته‌های اخیر نوسانات زیادی را تجربه کرده است، «مرکز مطالعات بازار جهانی مس» و نشریه «بیزینس لاین» روند تغییرات قیمتی این فلز در ماه‌های پیش رو را پیش بینی کرده اند.

به گزارش میمتالز، براساس گزارش نشریه «بیزینس لاین»، انتظار می‌رود در ماه‌های باقی‌مانده سال جاری میلادی قیمت هر تن مس در بازار جهانی در فاصله ۸ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار و ۵۰۰ دلار باشد. طی روز‌های گذشته قیمت هر تن مس در قرارداد‌های آتی سه‌ماهه در بورس فلزات لندن برابر با ۹ هزار و ۳۱۵ دلار بود، درحالی‌که قیمت فروش نقدی مس در همین زمان به ۹ هزار و ۳۲۳ دلار می‌رسید. این وضعیت در شرایطی تجربه شده که طی سال جاری، شاهد رسیدن قیمت هر تن مس به مرز ۱۰ هزار و ۷۰۰ دلار هم بودیم. آمار‌ها نشان می‌دهد در روز ۷ می‌امسال قیمت فروش نقدی هر تن مس در بورس فلزات لندن برابر با ۱۰ هزار و ۷۲۴ دلار بود، این در حالی است که در قرارداد‌های آتی سه‌ماهه، ارزش هر تن مس به ۱۰ هزار و ۷۲۰ دلار رسیده بود.

پیش‌بینی قیمت مس تا سال ۲۰۲۲

«مرکز مطالعات بازار جهانی مس»، پیش‌بینی می‌کند، متوسط قیمت هر تن مس در سال ۲۰۲۱ به ۸ هزار و ۷۰۰ دلار برسد و در سال ۲۰۲۲ هر تن مس در بازار جهانی با قیمت ۸ هزار و ۳۷۰ دلار به فروش برسد. باوجوداینکه کاهش قیمت مس در سال آینده خبر خوبی برای فعالان صنعتی است، ولی باید در نظر داشت که هنوز قیمت هر تن مس نسبت به قبل از شروع همه‌گیری کرونا بسیار بالاست و این مسئله هزینه فعالیت‌های صنعتی را افزایش داده است.

چین، عامل کاهش قیمت جهانی مس

این مرکز در خصوص دلیل پیش‌بینی کاهش قیمت مس، توضیح داده است: «تولید مس در چین در ماه جولای امسال ۱۰.۴ درصد نسبت به سال قبل رشد کرده است و انتظار می‌رود تولید این فلز در چین در ماه‌های باقی‌مانده امسال افزایش بیشتری یابد. این پیش‌بینی با توجه به موفقیت چین در کنترل بحران کرونا و ازسرگیری فعالیت‌های اقتصادی در این کشور انجام شده است. تاکنون، بیش از دو میلیارد دوز واکسن کرونا در این کشور تزریق شده و چین تزریق واکسن به تمام افراد بالاتر از سه سال را در دستور کار خود قرار داده که می‌تواند نویدبخش بازگشت کامل این کشور به روز‌های قبل از کرونا باشد.»

برپایه این گزارش، در صورت تحقق پیش‌بینی کاهش قیمت، هزینه فعالیت‌های صنعتی وابسته به مس کاهش خواهد یافت.

منبع: کالاخبر