تاریخ: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۴۰
کد خبر: ۲۲۶۹۴۶
‌می‌متالز - بانک مرکزی آمار چک‌های مبادله‌ای، وصولی و برگشتی به تفکیک استان‌ها را منتشر کرد که طی آن استان تهران بالاترین و غیر از مناطق آزاد، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام کمترین میزان مبادله را به ثبت رساندند.

به گزارش می‌متالز، براساس گزارش بانک مرکزی، بیش از ۶ میلیون و ۹۰ هزار فقره چک در تیرماه ۱۴۰۰ در کل کشور مبادله شد که بیشترین میزان مبادله چک متعلق به استان تهران به تعداد یک میلیون و ۷۳۵ هزار فقره چک و کمترین میزان هم در استان کهگیلویه و بویراحمد با تعداد ۴۵۰۰ فقره چک مبادله شد. البته این میزان در مناطق آزاد نیز ۳۱۰۰ فقره بود.

در تیرماه سال جاری، بعد از تهران، استان‌های اصفهان، خراسان رضوی و یزد بیشترین تعداد مبادله چک را داشتند که به ترتیب ۶۸۲ هزار و ۴۰۰، ۴۸۶ هزار و ۷۰۰ و ۴۱۲ هزار فقره بود.

چک‌های وصولی

حدود ۵ میلیون و ۵۳۰ هزار فقره چک وصول شد که بیشترین تعداد چک‌های وصول شده برای استان تهران با رقم یک میلیون و ۵۹۶ هزار فقره به ثبت رسید. استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، یزد و آذبایجان شرقی نیز بالاترین تعداد چک‌های وصول شده را داشتند. اصفهان با ۶۱۵ هزار و ۶۰۰ فقره، خراسان رضوی با ۴۳۹ هزار و ۱۰۰ فقره، ۳۷۷ هزار و ۵۰۰ فقره و آذربایجان شرقی با ۳۴۵ هزار و ۵۰۰ فقره چک وصول شده در رتبه دوم تا پنجم قرار گرفتند.

کمترین سهم در چک‌های وصولی نیز به ترتیب برای مناطق آزاد با ۲۸۰۰ فقره، کهگیلویه و بویراحمد با ۳۴۰۰ هزار فقره و ایلام با ۴۰۰۰ هزار فقره چک به ثبت رسید.

وضعیت گردش چک در ۳۱ استان/ کمترین مبادله چک در کجا بود؟

چک‌های برگشتی

براساس گزارش بانک مرکزی، حدود ۵۶۰ هزار و ۲۰۰ فقره چک در تیرماه امسال در کل کشور برگشت داده شده که در این بخش نیز سهم تهران با ۱۳۹ هزار و ۵۰۰ فقره چک بیشتر از دیگر استان‌ها بود. بعد از آن نیز استان‌های اصفهان با ۶۶ هزار و ۸۰۰ فقره، خراسان رضوی با ۴۷ هزار و ۶۰۰ فقره و یزد ۳۴ هزار و ۵۰۰ فقره بیشترین سهم را در چک‌های برگشتی این ماه داشتند.

همچنین مناطق آزاد با ۳۰۰ فقره چک، استان ایلام با ۵۰۰ فقره چک و استان کهگیلویه و بویراحمد نیز با ۷۰۰ فقره چک کمترین تعداد چک‌های برگشتی را در امار‌های رسمی تیرماه ۱۴۰۰ به ثبت رساندند.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)