تاریخ: ۰۵ آذر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۵۷
کد خبر: ۲۳۷۳۵۸
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه:
‌می‌متالز - معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: ترکمنستان جایگاه برجسته‌ای در منطقه دارد و آماده حمایت از تجار دو کشور برای بازگرداندن رونق به مبادلات تجاری هستیم.

به گزارش می‌متالز، مهدی صفری در نشست هم‌اندیشی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان با فعالان اقتصادی کشورمان به تشریح اهداف و برنامه‌های اقتصادی دولت سیزدهم در چارچوب سیاست همسایگی پرداخت.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در جمع فعالان اقتصادی کشورمان که برای حضور در بخش تجاری نشست سازمان همکاری‌های اکو در عشق‌آباد حضور دارند، اظهار داشت: آیت‌الله رییسی به درستی، سیاست تعامل حداکثری با همسایگان را در صدر اهداف سیاست خارجی کشورمان قرار داده و با جدیت موضوع تقویت تجارت خارجی در حوزه‌های نفتی و غیرنفتی را پیگیری می‌کند.

وزارت خارجه رفع موانع تجارت خارجی را آغاز کرده است

صفری افزود: وزارت امور خارجه با همراهی دستگاه‌های مختلف کشورمان برنامه‌های منسجمی را تدوین و حل مشکلات و رفع موانع تجارت خارجی را آغاز کرده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه تاکید کرد: خوشبختانه قدم‌های خوبی در بخش حمل و نقل، صدور خدمات فنی - مهندسی و صادرات محصولات غیرنفتی برداشته شده و شاهد شروع رونق تجارت خارجی هستیم.

صفری با یادآوری تلاش‌ها برای حل برخی از مشکلات پیشین در حوزه گاز با ترکمنستان، گفت: ترکمنستان جایگاه برجسته‌ای در منطقه دارد و آماده حمایت از تجار دو کشور برای بازگرداندن رونق به مبادلات تجاری فی مابین هستیم.

وی تاکید کرد: در مذاکرات مفصلی که با مقامات کشور‌های آسیای میانه در تهران داشتیم، تصمیمات مهمی برای رونق کریدور‌ها و بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های کشورمان اتخاذ شد. این امر در کنار تقویت همکاری با دیگر همسایگان، باعث افزایش صادرات شده است.

در این نشست، ارباب خالص سفیر کشورمان و همچنین تجار حاضر به تشریح برنامه‌ها برای تقویت مناسبات با ترکمنستان پرداختند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی تجارت بین الملل (اگزیم نیوز)