تاریخ: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۹:۲۵
کد خبر: ۲۵۸۴۸۵
‌می‌متالز - فرماندار سنندج با اشاره به اینکه سال گذشته ۳۱۲ هزار میلیارد تومان ارز یارانه‌ای پرداخت شده که سودی برای مردم نداشت گفت: اجرای طرح هدفمندی دست دلالان و سودجویان را کوتاه خواهد کرد.

به گزارش می‌متالز، حسن عسگری بعد از ظهر امروز در جمع مردم در مسجد جامع این شهر با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و تبریک سالروز ورود سفر رهبر معظم انقلاب به استان کردستان اظهار داشت: امیدواریم خیرات و برکات این سفر همواره ادامه و همه ما بتوانیم فرامین معظم‌له را اجرایی کنیم.

وی با اشاره به تصمیم جدید دولت برای اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها گفت: اقتصاد کشور مبتنی بر نظام یارانه‌ای بوده و هدف از پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین اقلام اساسی و نیازمندی‌های مردم به ویژه قشر مستضعف جامعه بود، اما چیزی عاید مردم نمی‌شد.

فرماندار مرکز استان کردستان با اشاره به اینکه سال گذشته دولت حدود ۳۱۲ هزار میلیارد تومان ارز یارانه‌ای پرداخت کرده، اما خروجی برای مردم نداشت و سود آن جیب عده‌ای سودجو و دلال رفته است تصریح کرد: در طرح جدید دولت آن یارانه مستقیم به تولیدکنندگان کالا‌ها و جیب مردم خواهد رفت تا دیگر شاهد رانت نباشیم.

وی با یادآوری اینکه سودجویان و دلالان ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافتی را صرف واردات کالا‌های اساسی نکرده بلکه برای خرید کالا‌ها و ماشین‌های لوکس و چندمیلیاردی و غذای حیوانات خانگی هزینه کرده‌اند، افزود: دولت تصمیم گرفته که جراحی اقتصادی را انجام دهد و مبالغ هنگفت را مستقیما به مردم و تولیدکنندگان دهد.

عسگری با بیان اینکه آیت‌الله رئیسی با بهره‌گیری از ظرفیت کارشناسان متخصص و نخبگان به‌صورت شبانه‌روزی برای رفع مشکلات مردم تلاش می‌کند، عنوان کرد: دولت در صدد است که در قالب این طرح ساز و کاری را طراحی کرده تا پول‌هایی که قبلا به جیب دلالان می‌رفت به خود مردم برگردد.

وی با اشاره به اینکه یقینا سودجویان در پی اجرای این طرح بیکار ننشسته و به فکر شیطنت، توطئه و ایجاد ناامیدی هستند، اظهار کرد: تصمیم اخیر دولت به نفع مردم و سیستم اقتصادی و تولیدکنندگان است؛ در گام نخست کمک معیشتی تا دو ماه دیگر به صورت نقدی به حساب افراد واریز و پس از طراحی سازوکار و ایجاد زیرساخت‌ها، سپس در قالب کوپن‌های الکترونیکی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

فرماندار سنندج با بیان اینکه در این طرح جدید نیازمندان نیز به اندازه ثروتمندان از یارانه بهره‌مند خواهند شد، خاطرنشان کرد: صدور کارت و کپن‌های الکترونیکی کاملا به نفع قشر مستضعف است چراکه پس از اجرا، افراد می‌توانند بر اساس تصمیم دولت از اقلام اساسی همچون مرغ با نرخ یارانه‌ای همان ۳۰ هزار تومان فعلی بهره‌مند و بیشتر از نیازمندی خود با هر کیلوگرم ۵۹۸۰۰ تومان خریداری کنند.

وی اصلاح الگوی مصرف و جلوگیری از قاچاق و احتکار را از دیگر مزایای اجرای طرح نظام هدفمندی یارانه‌ها خواند و گفت: قیمت نان افزایش نخواهد یافت و تا تصمیمات جدید با همان نرخ ۴۰۰ تومان عرضه می‌شود.

عسگری با تاکید بر اینکه مردم برای اجرای طرح نظام هدفمندی یارانه‌ها کمک کنند، ادامه داد: بخشی از پول‌هایی که در قالب این تصمیم از سودجویان و رانت‌خواران گرفته می‌شود صرف پروژه‌های عام‌المنفعه و ایجاد اشتغال ویژه جوانان خواهد شد.

فرماندار مرکز استان کردستان با تاکید بر اینکه مردم در بحث امنیت غذایی هیچ نگرانی نداشته نباشند، افزود: کالا به اندازه نیاز مردم به بازار تزریق و هیچ کمبودی نخواهیم داشت و این امر مهم جزو تاکیدات و دغدغه‌های مسوولان ارشد استان است.

وی با تاکید بر اینکه باید خدمات مناسب به مردم ارائه شود گفت: در قالب اجرای این طرح هدفمندی، منافع واسطه‌گران که سالانه چندین میلیارد پول مردم مستضعف را به‌نام تامین کالای اساسی به جیب می‌زدند یا کالا را چندین برابر گران‌تر به دست مردم می‌رساندند، به خطر افتاده و کارشکنی و انتقادات آنان طبیعی است؛ مردم برای اجرای هرچه بهتر این طرح و رسوایی این افراد کمک کنند.

عسگری یادآور شد: از مردم استان کردستان به ویژه سنندجی‌ها که همواره در همه صحنه‌ها پای کار و کمک‌یار برنامه‌های دولت بوده‌اند، صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده