تاریخ: ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۳:۳۰
کد خبر: ۲۷۴۹۱۹
‌می‌متالز - اداره راه آهن ازبکستان از آغاز آزمایشی کریدور ریلی چند وجهی جدید بین چین، قرقیزستان، ازبکستان و افغانستان خبر داد.

به گزارش می‌متالز، اداره راه آهن ازبکستان در اطلاعیه‌ای آغاز آزمایشی کریدور ریلی چند وجهی جدید بین چین، قرقیزستان، ازبکستان و افغانستان را اعلام کرد.

در این اطلاعیه آمده است در نشست اخیر کارگروه، به ویژه در نشست ۴ جانبه نمایندگان ادارات راه آهن ازبکستان، افغانستان، قرقیزستان با مشارکت یک شرکت لجستیک بین‌المللی چینی، طرفین توافق کردند روند عرضه محموله از چین به افغانستان و توسعه زیرساخت‌های لجستیکی را تسریع بخشند.

در آن نشست همچنین توافق شد تا به منظور توسعه کریدور چندوجهی چین - قرقیزستان - ازبکستان - افغانستان، راه اندازی آزمایشی یک قطار کانتینری در مسیر جدید ترانزیتی کاشغر - اوش - اندیجان - گلابه - حیرتان راه اندازی شود.

آغاز آزمایشی کریدور ریلی بین چین و افغانستان
با آغاز آزمایشی این خط آهن، اولین قطار متشکل از ۱۲ کانتینر ۴۰ فوتی در این مسیر از خاک ازبکستان به سمت افغانستان در حرکت است.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده، پس از انجام پروژه آزمایشی در این مسیر، گردش محموله تنها در مسیر افغانستان به بیش از ۴۰۰۰ کانتینر در سال افزایش خواهد یافت.

لازم به یادآوری است که حمل و نقل بار در امتداد کریدور چندوجهی چین - قرقیزستان - ازبکستان - افغانستان از ایستگاه راه‌آهن کاشغر (چین) به ایستگاه راه‌آهن اوش (قرقیزستان) از طریق جاده و سپس از طریق خط آهن از ازبکستان به مزارشریف صورت می‌گیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده