تاریخ: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۳:۱۰
بازدید: ۲۸۹
کد خبر: ۲۸۲۳
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی
واردات نصف صادرات شد

صدور 7 میلیارد دلار کالای معدنی و صنایع معدنی در سال 95

می متالز - ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در حالی که در سال گذشته به بیش از 7 میلیارد دلار رسید، زنجیره فولاد نیز شاهد رکورد شکنی صادرات شد. در سال 1395 شرکت های فولادی بیش از 6.6 میلیون تن از تولیدات خود را روانه بازارهای هدف کردند.
صدور 7 میلیارد دلار کالای معدنی و صنایع معدنی در سال 95

آمارهای گمرک جمهوری اسلامی نشان می دهد از ابتدای فروردین تا پایان اسفند سال گذشته، 57 میلیون و 648 هزار و 164 تن انواع محصولات معدنی شامل محصولات زنجیره فولاد، مس، آلومینیوم، سیمان، سرب، روی، فلزات و سنگ های گرانبها، زغال سنگ و کک، انواع فرو، کروم، مولیبدن، تیتان، میکا، نیکل، آنتیموان، انواع سنگ و غیره صادر شد.

میزان ارزش این محصولات صادر شده نیز بیش از 7 میلیارد بوده است. میزان صادرات محصولات معدنی طی سال 95 در مقایسه با سال 94، از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 38 درصد و 17 درصد رشد یافت. طی 12 ماه سال قبل بیش از 7 میلیارد دلار از تولیدات این بخش روانه بازارهای هدف شد.

صادرات این بخش از اقتصاد کشور، سهم 44درصدی از نظر وزنی و سهم 16درصدی از نظر ارزشی از کل تجارت خارجی را به دست آورد. بیشترین صادرات از نظر ارزشی، مربوط به زنجیره فولاد و صنایع پایین دستی با 2 میلیارد و 699 میلیون دلار و کمترین میزان مربوط به آنتیموان بوده است.

طی سال گذشته بیش از 6.6 میلیون تن فولاد صادر شد که چنین رقمی در تاریخ صادرات کشور بی سابقه است. کاهش واردات در بخش واردات، 5 میلیون و 892 هزار و 591 تن انواع محصولات معدنی به ارزش 3 میلیارد و 743 میلیون دلار وارد کشور شد که که در مقایسه با مدت مشابه سال 94 از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 26 درصد و 17 درصد کاهش نشان می دهد.

بیشترین میزان واردات از نظر وزنی متعلق به زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی با 4 میلیون و 16 هزار و 937 تن و کمترین حجم به زنجیره مولیبدن با 75 تن اختصاص داشته است. از نظر ارزشی نیز، بیشترین واردات مربوط به زنجیره فولاد و صنایع پایین دستی با 2 میلیارد و 533 میلیون دلار و کمترین به زنجیره مولیبدن بوده است.

میزان واردات زنجیره فولاد از نظر تناژ و ارزشی به ترتیب کاهش 16 درصدی و 17درصدی را به ثبت رساند. سهم بخش واردات از تجارت خارجی کشور در سال 95 از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 18 درصد و 8 درصد بوده است.

منبع: ایمیدرو
عناوین برگزیده