تاریخ: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۸:۳۳
بازدید: ۶۷۵
کد خبر: ۲۸۷۰
سرویس خبر : مسکن و ساختمان
یک فعال صنفی:

انتشار آمار بیکاری و تعطیلی برخی واحدهای معدنی کاربرد انتخاباتی دارد

می متالز - نایب رییس انجمن سنگ ایران ضمن تایید نبود آمارهای رسمی از تعطیلی برخی معادن سنگ کشور گفت: انتشار پاره ای از آمارهای بیکاری و تعطیلی شماری از واحد های معدنی در این مقطع زمانی بیشتر کاربری انتخاباتی دارد و قابل استناد نیست .
انتشار آمار بیکاری و تعطیلی برخی واحدهای معدنی کاربرد انتخاباتی دارد

« مالک رحمتی » روز چهارشنبه افزود: مرجع رسمی آمار کشور، مرکز آمار ایران است و چنانچه این تشکیلات درباره معادن فعال یا تعطیل اطلاعاتی منتشر کند، قابل استناد است و همه از آن بهره می گیرند، بنابراین نمی توان به آمارهای غیر رسمی استناد کرد، به ویژه در این دوران که نامزدهای ریاست جمهوری از آمارها بر «له » یا « علیه » یکدیگر استفاده می کنند.
چندی پیش یکی از کارشناسان معدن در استان های غرب کشور، مدعی شد براثر تعطیلی دو هزار معدن سنگ 35 هزار نیروی کار آنها، بیکار شده اند .
رحمتی تاکید کرد: این آمار را انجمن سنگ ایران تایید نمی کند، اما همه فعالان اقتصادی معتقدند، رکودی که بر اقتصاد کشور حاکم بوده معادن را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
هفته گذشته یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن وتجارت گفته بود، شمار معادن کشور بالغ بر 9 هزار معدن است که از این رقم پنج هزار و 700 معدن فعال هستند.
نایب رییس انجمن سنگ ایران در ادامه خاطرنشان کرد: موضوع افت فعالیت معادن سنگ و یا تعطیلی احتمالی شماری از آنها صرفا به شرایط داخلی مربوط نمی شود، بلکه ملغی شدن قراردادهای صادراتی هم می تواند، روند فعالیت این بخش را تحت تاثیر خود قرار دهد.
وی یادآور شد : آمارهای منتشر شده نشان می دهد، تعداد معادن سنگ کشور یک هزار و 900 معدن است و تغییر و تحول تقاضای بازار داخلی می تواند در رونق و یا افت فعالیت هریک از معادن موثر واقع شود .
رحمتی گفت: دوره ای از تقاضای بازار سنگ ساختمانی بر روی سنگ چینی ( کانونش در استان لرستان ) تمرکز داشت، اکنون این تقاضا وجود ندارد، یا اندک شده، بهر تقدیر متقاضیان بازار سنگ دوره ای از سنگ سفید چینی استقبال می کنند، زمانی کرم چینی و دیگر اقلام، اما واقعیت رکود ساختمان سازی به شکل طبیعی بر صنایع مرتبط با این بخش اثرگذار است که صنعت سنگ هم تحت تاثیر آن قرار دارد .
نایب رییس انجمن سنگ ایران اضافه کرد: برابر آمارهای منتشر شده، تعداد 6 هزار واحد سنگبری در کشور وجود دارد، شماری از آنها در زیر یک سوله قله بری می کردند و اکنون بدلیل قدمت ماشین آلات، فعالیت آنها متوقف یا به حداقل رسیده است .
وی افزود: ماشین آلات فرسوده نمی توانند پاسخگوی بازارهای صادراتی باشند و عملکرد اینگونه کارخانه ها توجیه اقتصادی ندارد و نیازمند نوسازی و بهسازی است .
به گفته نایب رییس انجمن سنگ ایران عمده مراوده فعالان بازار سنگ کشور با کشور چین است و بعد از برجام تفاهمنامه های امضا شده در این بخش تاکنون شکل اجرایی به خود نگرفته و انتظار می رود در سال 96 شرایط متفاوتی نسبت به گذشته شاهد باشیم .
وی اضافه کرد: انجمن های سنگ ایران و ایتالیا نیز تفاهمنامه های همکاری در سال 1394 امضا کردند که در آن بر آموزش و برخی موارد دیگر تاکید شده است. در این قرارداد دوره زمانی ارزیابی و تامین زیرساخت های آن دو ساله بود که امسال به پایان می رسد و با اتمام مدت مزبور، برنامه ها باید شکل اجرایی به خود گیرد .
جمهوری اسلامی ایران همواره یکی از پنج کشور شاخص تولید کننده سنگ جهان بوده، اما از نظر صادرات در رده های بیستم قرار گرفته و نیازمند حمایت های دولت برای تامین ماشین آلات جدید و نیز پشتیبانی برای حضور در بازارهای منطقه ای و فرا منطقه ای است .

منبع: ایرنا
عناوین برگزیده