تاریخ: ۲۶ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۰:۱۸
کد خبر: ۲۸۸۲۸۳
‌می‌متالز - اگرچه قیمت نفت در آغاز معاملات امروز دوشنبه کاهش یافت، اما همچنان نزدیک به بالاترین سطح از ابتدای سال جاری باقی ماند. خوش‌بینی‌ها از افزایش تقاضای سوخت چین به عنوان بزرگترین واردکننده نفت خام جهان که در پی بازگشایی مرز‌های این کشور رخ داده است، سبب افزایش تقاضا و همچنین افزایش قیمت نفت شده است.

به گزارش می‌متالز، در آغاز معاملات امروز، دوشنبه ۱۶ ژانویه، قیمت نفت خام برنت با ۳۶ سنت معادل ۰.۴ درصد کاهش به ۸۴ دلار و ۹۲ سنت در هر بشکه رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در بحبوحه مبادلات ناچیز در تعطیلات رسمی ایالات متحده، به بشکه‌ای ۷۹ دلار و ۶۵ سنت رسید که حکایت از کاهش ۲۱ سنتی معادل ۰.۳ درصد دارد.

هر دو قرارداد طی هفته گذشته، افزایش بیش از ۸ درصدی را به ثبت رساند که بزرگترین افزایش هفتگی قیمت‌ها از اکتبر بود. این در حالی است که واردات نفت خام چین در دسامبر ۴ درصد نسبت به ماه دسامبر در سال گذشته افزایش یافت؛ این افزایش حکایت از افزایش سفر‌های سال نوی چینی دارد که خوش‌بینی برای افزایش سوخت حمل‌ونقل را در پی داشته است.

به گفته تحلیلگران ANZ، سطح ترافیک در چین به دنبال کاهش محدودیت‌های COVID-۱۹ از سطوح پایین بی‌سابقه خود بازگشته که افزایش تقاضا برای نفت خام و محصولات نفتی را در پی خواهد داشت.

انتظار می‌رود با انقباض بازار، سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ نسبت به سه ماهه نخست، روند صعودی بیشتری را شاهد باشیم.

این هفته، سازمان کشور‌های صادرکننده نفت و آژانس بین‌المللی انرژی گزارش‌های ماهانه خود را منتشر خواهند کرد که سرمایه‌گذاران می‌توانند از چشم‌انداز عرضه و تقاضای جهانی را ملاحظه کنند.


قیمت نفت و طلا در معاملات امروز


به گزارش سنا از سی ان بی سی، قیمت نفت برنت در معاملات امروز، دوشنبه، ۱۶ ژانویه، در ساعت ۹:۰۹ به وقت تهران، با کاهش ۰.۷۵درصدی در هر بشکه، ۸۴ دلار و ۶۴ معامله شد.

همچنین تا لحظه تنظیم گزارش، کاهش ۰.۶۹ درصدی را به ثبت رساند و در هر بشکه، ۷۹ دلار و ۳۲ سنت معامله شد.

طلا نیز تا لحظه تنظیم این گزارش، افزایش ۰.۰۸ درصدی را تجربه کرد و هر اونس طلا به قیمت یک هزار و ۹۲۲ دلار و ۹۰ سنت معامله شد.

همچنین نقره با افزایش ۰.۶۵ درصدی، ۲۴ هزار و ۵۴ دلار معامله شد.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده