تاریخ: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ، ساعت ۲۲:۲۱
بازدید: ۲۸۷
کد خبر: ۲۹۹۱
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
سیف مطرح کرد؛

۴ نشانه خروج اقتصاد از رکود/ حجم نقدینگی محدود شد

می متالز - ولی الله سیف با بیان اینکه یکی از اهداف بانک مرکزی در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، جلوگیری از برهم زدن آرامش در اقتصاد کشور است گفت: تورم تک رقمی و رشد اقتصادی دورقمی نوید بخش خروج اقتصاد از رکود است.
۴ نشانه خروج اقتصاد از رکود/ حجم نقدینگی محدود شد

رییس کل بانک مرکزی از کاهش حجم نقدینگی در سال ۹۵ خبر داد و افزود: تورم تک رقمی، رشد اقتصادی دورقمی، ثبات نسبی در اقتصاد و محدود شدن حجم نقدینگی، بیانگر این است که کشور از رکود اقتصادی خارج شده است.

وی تصریح کرد: در سال ۹۵ رشد نقدینگی با اقدامات بانک مرکزی با کاهش روبرو شد و به ۲۳,۲ درصد رسید؛ این در حالی است که در سال ۹۴ این شاخص عدد ۳۰ درصد بود.

سیف در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه در خصوص خروج از رکود اقتصادی چه اقداماتی از سوی بانک مرکزی انجام شده است؟ گفت: رسیدگی به موضوع تامین مالی واحدهای کوچک و متوسط اقتصادی ناشی از اقدامات مهم بانک مرکزی در سال گذشته بود و در این راستا با تزریق ۱۷ هزار میلیارد تومان منابع مالی به ۲۴ هزار واحد کوچک و متوسط در سراسر کشور، واحدهای مذکور فعال شدند.

سیف افزود: در ۹ ماه گذشته کشور با رشد اقتصادی ۱۱,۶ روبرو شده و نکته مهم این است این رشد تنها محدود به رشد در بخش نفت نبوده است. رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سال ۹۵ چند شاخص اقتصادی از وضعیت خوبی برخوردار بود، یادآرو شد: تورم تک رقمی، رشد اقتصادی دو رقمی، ثبات نسبی در اقتصاد و محدود شدن حجم نقدینگی نوید بخش تداوم تورم تک رقمی و ادامه رشد اقتصادی است که این شاخص بیانگر این هستند که کشور از رکود اقتصادی خارج شده است.

عناوین برگزیده