تاریخ: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۴:۳۹
بازدید: ۲۳۶
کد خبر: ۳۰۷۵
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی

تولید سیمان در ۱۱ ماه نخست سال ۹۵ به رقم ۴۹.۵ میلیون تن رسید

می متالز - وزارت صنعت، معدن وتجارت اعلام کرد: تولید سیمان در ۱۱ ماه نخست سال ۹۵ برابر با ۴۹ میلیون و ۵۷۹.۸ هزار تن بود که در مقایسه با عملکرد دوره مشابه در سال ۹۴ ،افت ۶.۴ درصدی داشت .
تولید سیمان در ۱۱ ماه نخست سال ۹۵ به رقم ۴۹.۵ میلیون تن رسید

برپایه اطلاعات و جداول آماری وزارتخانه مزبور ، تولید ۱۱ ماهه سیمان در سال ۹۴ به میزان ۵۲ میلیون و ۹۸۰.۷ هزار تن ثبت شده است . علاوه براین بهمن ماه ۹۵ میزان تولید سیمان سه میلیون و ۴۴۸.۹ هزار تن ثبت شده بود که نسبت به عملکرد ماه قبل ( دی ماه ۹۵ ) با رقم سه میلیون و ۷۳۱.۸ هزار تن، کاهش ۷.۶ درصدی داشت .

صادرات ۱۰ ماهه ۹۵

پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان نیز در جدول آماری خود از وضعیت صادرات آورده است، ۱۰ ماهه ۹۵ ( منتهی به دی ) در مجموع ۶ میلیون و ۳۵۱ هزار و ۸۵۲ تن صادرات صورت گرفت .
بیشترین میزان صادرات به ترتیب در ماه های اردیبهشت، مرداد و آبان ۹۵ صورت گرفته که ارقام آن هم ۷۵۸ هزار و ۳۵۶ تن، ۷۰۳ هزار و ۵۷۳ تن و ۶۷۷ هزار و ۶۱۲ تن ثبت شده است .

آمار تولید ۹۴

میزان تولید سیمان سال ۹۴ به رقم ۵۸.۷ میلیون تن رسید که نسبت به رقم ۶۶.۴ میلیون تن سال ۹۳ افت ۱۱.۵ درصد را نشان می دهد، درعین حال هدف گذاری پیش بینی شده در سال ۹۴ دستیابی به رقم تولید ۷۵ میلیون تن بود .

رشد تولید ۱۳.۴ درصدی

برابر جداول آماری وزارت صنعت، اسفند ماه ۹۴ میزان سیمان تولیدی به رقم چهار میلیون و ۸۴۲ هزار تن رسید که نسبت به چهار میلیون و ۲۷۱.۴ هزار تن عملکرد بهمن ۹۴ رشد ۱۳.۴ درصدی را نشان می دهد .

تولید ۶۰ میلیون تنی کلینکر

انجمن صنفی مزبور، میزان تولید کلینکر در سال ۹۴ را ۶۰.۱ میلیون تن ثبت کرده، این درحالی است که در سال ۱۳۹۳ بالغ بر ۷۰ میلیون تن کلینکر ( ماده اولیه سیمان ) به تولید رسید .
بطور کلی سیمان به دو روش خشک و تر تولید می شود، شیوه تر یا خیس، ماده اصلی تولید سیمان ( کلینکر ) با آب مخلوط و آسیاب می شود، اما در روش و فرآیند تولید به شکل خشک، مواد با هم ترکیب و آسیاب شود.

صادرات ۱۵ میلیون تنی

انجمن یاد شده در جداول آماری خود آورده است ، سال ۹۴ مجموع صادرات سیمان وکلینکر واحد های تولیدی به رقم ۱۵ میلیون و ۹۲ هزار و ۴۳۷ تن رسید که کاهش آن نسبت به سال ۹۳ ( بیش از ۱۸ میلیون تن ) ناشی از شرایط امنیتی عراق به عنوان یکی از بازار های اصلی این کالای ساختمانی بود .

فعالیت ۷۱ کارخانه سیمان

برابر آمار انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، تعداد ۷۱ کارخانه سیمان در کشور فعالیت دارند که در این بین چهار استان فارس، اصفهان ، تهران و خراسان رضوی ۳۸ درصد این واحد ها را به خود اختصاص دادند.
استان فارس بالاترین سهم را با هشت واحد، اصفهان هفت، تهران و خراسان رضوی به شکل مشترک هرکدام ۶ واحد تولید سیمان دارند .

همچنین بر اساس پیش بینی موسسه های بین المللی نرخ رشد مصرف سیمان تا سال ۲۰۱۸ به میزان ۴.۹ درصد خواهد رسید و سرانه مصرف جهانی از ۵۳۹ به ۶۴۰ کیلوگرم افزایش خواهد یافت .
ایران در سال ۲۰۱۴ با ظرفیت ۷۵ میلیون تنی چهارمین تولید کننده سیمان جهان معرفی شد و سومین تولید کننده آسیا و نخستین تولید کننده سیمان در خاورمیانه محسوب می شود .

عناوین برگزیده