تاریخ: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ، ساعت ۲۳:۴۰
بازدید: ۳۹۶
کد خبر: ۳۵۰۷
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی
درخواست یک متخصص:

دولت در بودجه سالیانه ردیفی برای مطالبات معادن زغال سنگ اختصاص دهد

می متالز - رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران عنوان کرد، دولت سالیانه ردیفی برای مطالبات معادن زغال سنگ از ذوب آهن اختصاص دهد تا بهره برداران بتوانند ضریب ایمنی را ارتقا بخشند زیرا اکنون شماری از آنها ارقام 2 تا 3 میلیارد ریال ( 200 تا 300 میلیون تومان) طلب دارند .
دولت در بودجه سالیانه ردیفی برای مطالبات معادن زغال سنگ اختصاص دهد

«سعید صمدی» روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: ایران با داشتن یک میلیارد و 400 میلیون تن ذخیره زغالسنگ، در حد نیاز مصرف داخلی هم زغالسنگ تولید نمی کند و اکنون سالیانه 2 میلیون و 500 هزار تن زغالسنگ در کشور به مصرف می رسد .
وی پیش بینی کرد در سال های آینده میزان نیاز زغالسنگ کشور به بیش از پنج میلین تن برسد، در عین حال میزان تولید فعلی سالیانه به حدود یک میلیون تن می رسد.
صمدی افزود: اکنون میزان واردات زغالسنگ کشور به رقم یک میلیون و 500 هزار تن می رسد و ترکیه در همسایگی ایران سالیانه حدود 60 میلیون تن زغالسنگ تولید می کند.
فعال بخش خصوصی ابراز امیدواری کرد، دولت با پشتیبانی از بهره برداران معادن زغالسنگ، امکان آن را فراهم سازد تا بتوانند به موقع پول زغال خود را از ذوب آهن دریافت کنند و این امر مشمول زمان نشود و کارفرما بتواند بخشی از درآمد خود را صرف ایمن سازی معدن کند.
صمدی خاطرنشان کرد: واقعیت اینکه بهره برداری از یک معدن زغالسنگ اکتشاف شده، حداقل چهار تا پنج سال زمان می برد تا تجهیز و آماده بهره برداری شود، از همان ابتدا هم بگونه ای برنامه ریزی می شود که جایی برای خطای انسانی وجود ندارد.
رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران افزود: بررسی ها نشان می دهد در مدت 30 سال گذشته باوجود نقش اقتصادی و اشتغال زایی معادن زغالسنگ، در این بخش رشدی نداشته ایم و یکی از علل اولیه بروز حوادث در معادن زغالسنگ، رها شدن این معادن و نبود سیاستگذاری منسجم، فناوری روز و برخوردار نشدن از دانش فنی جدید است که طراحی مدرن را به دنبال داشته باشد .
وی گفت: جمهوری اسلامی برای توسعه معادن زغالسنگ نیازمند تشکیلات مستقل به منظور سیاستگذاری، نوسازی و مدرن سازی فناوری روز استخراج از این بخش است .
صمدی، لزوم نظارت فنی و مهندسی را در معادن زغالسنگ مورد تاکید قرار داد و گفت : رعایت اصول ایمنی از فاکتورهای مهم و جدی در اینگونه معادن است و باید برای این مساله برنامه ریزی مشخص و اجرایی داشته باشیم .
براثر انفجار در معدن زغالسنگ زمستان یورت آزاد شهر گلستان در سیزدهم اردیبهشت ماه جاری تاکنون پیکر 42 نفر معدنکار زحمتکش از معدن خارج شده و بررسی ها برای شناسایی افراد احتمالی دیگر ادامه دارد.
آمارهای منتشر شده نشان می دهد براثر انفجار در معدن سنگرود استان گیلان در سال 1375 تعداد 20 نفر جان باختند، انفجار شهریور 1384 معدن باب نیزو زرند کرمان 9 نفر قربانی داشت و بار دیگر در فروردین 1388 باب نیزو با 12 نفر قربانی روبرو شد، یال شمالی طبس در آذر 91 پیامد هشت نفر قربانی را به همراه داشت .
به گفته صمدی، امروز هر تن زغالسنگ وارداتی 10 میلیون ریال (یک میلیون تومان) برای کشور تمام می شود و نقد پرداخت می شود، اما از تولید کننده ایرانی هر تن چهار میلیون و 500 هزار ریال (450 هزار تومان) خریداری می شود و پرداخت وجه آن تا 9 ماه بطول می انجامد و این روند تداوم دارد.
آمارهای منتشر شده در سال 1391 نشان می دهد 184 معدن زغالسنگ در کشور وجود دارد که سهم بخش خصوصی 140، دولتی 27 و بقیه تعاونی است .
رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران در ادامه این نشست درباره حادثه معدن یورت گفت: تاکنون اطلاعات مستند و رسمی درباره علت رویداد معدن زغالسنگ آزاد شهر به دست نیامده و آنچه نقل شده علت انفجار اتصال باتری به باتری در لکوموتیو معدن است که جای بحث و بررسی دارد .
به گفته وی، واقعیت اینکه فناوری روز در معادن ایران مورد استفاده قرار نمی گیرد و آنچه که امروز مورد بهره برداری قرار می گیرد، مربوط به دهه 40 شمسی است.
آمارها نشان می دهد در ایران به دلیل روش بهره برداری سنتی از معادن زغالسنگ، به ازای هر نفر ساعت 0.03 تن استخراج می شود، اما در کشورهای برخوردار از فناوری روز این رقم به ازای هر نفر ساعت بین 6.3 تا 0.5 تن است.
براثر حادثه انفجار معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر که مقارن ظهر چهارشنبه هفته گذشته رخ داد، علاوه بر مصدوم شدن افزون بر 73 نفر، 42 نفر جان خود را از دست دادند و مسئولان محلی احتمال داده اند که پیکر یک یا دو نفر دیگر در زیر آوار باقی باشد.
آزادشهر با افزون بر 90 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است، معدن زغال سنگ زمستان یورت این شهرستان بخشی از معادن زغال سنگ البرز شرقی به شمار می رود.

منبع: ایرنا
عناوین برگزیده