تاریخ: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۶:۱۰
بازدید: ۳۱۷
کد خبر: ۳۶۷۷۳
سرویس خبر : محیط زیست

روز‌های خوش دریاچه ارومیه

می متالز - سطح تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به روز مشابه در سال گذشته، ۱.۵۱ سانتیمتر افزایش یافته است.
روز‌های خوش دریاچه ارومیه

به گزارش می متالز، بر اساس مطالعات پایه منابع آب کارگروه احیای دریاچه ارومیه سطح تراز دریاچه ارومیه تا به امروز نسبت به روز مشابه در سال گذشته، ۱.۵۱ سانتیمتر افزایش را نشان می‌دهد، بر همین اساس حجم آب موجود در دریاچه نیز با افزایش ۳.۸۲ میلیارد مترمکعبی رو به رو بوده است.

بر اساس گزارش‌های کارگروه احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه در روز ۱۸ اردیبهشت ماه به ۱۲۷۱.۷۸ سانتیمتر از سطح دریا رسید. این تراز نسبت به روز مشابه در سال گذشته، ۱۲۷۰.۷۷ سانتیمتر افزایش و نسبت به میانگین دراز مدت ۲.۸۵ متر کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش وسعت دریاچه ارومیه در روز ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری ۳۱۴۸.۴۹ کیلومتر مربع بود که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۲۳۱۱.۲۲ کیلومتر مربع کاهش و نسبت به میانگین دراز مدت ۱۳۶۶.۳۹ کیلومتر مربع کاهش یافته است.

لازم به ذکر است که حجم آب موجود در دریاچه ارومیه در روز ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری، ۴.۸۷ میلیارد مترمکعب بوده است که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته، ۲.۰۶ میلیارد مترمکعب افزایش داشته و نسبت به میانگین دراز مدت ۱۱.۲۱ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است؛ بنابراین تراز سطح آب دریاچه ارومیه در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه سال ۹۸ حدود ۱۲۷۰.۷۷ متر و وسعت دریاچه ۳۱۴۸ کیلومتر مربع را نشان می‌دهد.

گفتنی است؛ عملیات اجرایی طرح ملی نجات دریاچه از سال ۹۳ آغاز شده است.

عناوین برگزیده