تاریخ: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۵:۰۴
بازدید: ۱۱۲
کد خبر: ۳۷۲۸۵
سرویس خبر : آهن و فولاد

مقایسه‌ نرخ‌ داخلی و جهانی فولاد

می متالز - براساس آخرین نرخ میانگین حواله خرید و فروش نیمایی، آخرین نرخ فوب محصولات سی‌‌آی‌اس در دریای سیاه و آخرین نرخ‌های معاملاتی بورس کالا، با یک مقایسه سرانگشتی، کاملا مشهود است که بر مبنای معیارها و متغیرهای واقعی و استاندارد درحال‌حاضر نرخ محصولات فولادی در بازار داخلی بالاتر از نرخ‌های منطقه سی‌‌آی‌اس است و در این میان اختلاف نرخ ورق کلاف گرم بسیار قابل توجه است.
مقایسه‌ نرخ‌ داخلی و جهانی فولاد

به گزارش می متالز، مسئله دوم اینکه به اذعان خود فولادسازان و بنا بر آنچه ‌تا‌کنون بر همگان مشخص شده است، نرخ‌های صادراتی محصولات فولادی ایران، به مراتب پایین‌تر از نرخ‌های منطقه سی‌‌آی‌اس بوده که دلیل اصلی آن تحریم‌های تجاری امریکاست. از این رو، آخرین اظهارنظر فولادی‌ها ‌بر این مبنا بوده که نرخ‌های داخلی بر اساس ۹۰ درصد نرخ‌های جهانی، معقول و عادلانه است و آنها در ظاهر این مورد را توافق کرده‌اند.
گاه مشاهده می‌شود برخی کارشناسان نرخ‌های داخلی چین را بهانه می‌کنند که با احتساب مالیات ارزش‌افزوده در رسانه‌ها درج می‌شود؛‌ نرخ صادراتی فوب سی‌‌آی‌اس از دیرباز تاکنون مورد اقبال مسئولان بوده و در شیوه‌نامه‌ها درج شده است‌ یا اینکه دلار ۱۴ تا ۱۵ هزار تومانی صرافی را بهانه می‌کنند که ربطی به نرخ حواله‌های نیمایی ندارد.

محمد اصفهانی / کارشناس بازار فولاد

عناوین برگزیده