تاریخ: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۵:۴۸
بازدید: ۱۶۱
کد خبر: ۳۷۳۲۰
سرویس خبر : انرژی

زورآزمایی ریسک‌های سیاسی و فاکتورهای اقتصادی در بازار نفت

می متالز - قیمت نفت که تحت تاثیر اتفاقات خاورمیانه انتظار رشد داشت با اعلام افزایش ذخایر استراتژیک آمریکا و کاهش پیش‌بینی تقاضای نفت چین امروز با کاهش قیمت همراه شد.
زورآزمایی ریسک‌های سیاسی و فاکتورهای اقتصادی در بازار نفت

به گزارش می متالز، اگرچه این روزها بازار نفت تحت تاثیر فاکتورهای سیاسی بالا و پایین می‌رود اما همچنان عوامل اقتصادی تاثیرگذار بر این بازار می‌تواند در روزهایی قدرت‌نمایی کند و با وجود ریسک‌های بالای سیاسی بر بازار نفت سایه بیاندازد.
از همین روست که با وجود رویدادهای خاورمیانه و تحریم نفت ایران که می‌رفت قیمت نفت را تا 80 دلار نیز برساند، افزایش ذخایر استراتژیک نفت آمریکا در کنار کاهش تولیدات صنعتی چین قیمت‌ها را کاهش داد.
کاهش تولیدات صنعتی چین از آن جهت اهمیت دارد که این کشور بعد از آمریکا دومین اقتصاد بزرگ جهان است و کاهش تولیدات صنعتی به معنای کاهش تقاضای نفت خام خواهد بود.
این موضوع در کنار جنگ تعرفه ای آمریکا و چین مهمتر خواهد بود زیرا افزایش تعرفه‌ها به معنای افزایش هزینه صادرات چین به آمریکا است و می‌تواند حجم صادرات را تا حدی کاهش دهد که در نهایت بر تولید چین اثر گذار خواهد بود.
با توجه به این موارد، قیمت نفت برنت امروز در بازار 58 سنت کاهش داشت اما همچنان در کانال 70 دلاری باقی ماند. نفت برنت با این کاهش 70 دلار و 66 سنت قیمت خورد. نقت سبک آمریکا نیز به عنوان یکی دیگر از شاخص‌های قیمت‌گذاری نفت در جهان ، 71 سنت پایین آمد و 61 دلار و 7 سنتی شد.
با این حال ریسک های سیاسی نیز در بازار نفت نقش خود را بازی کردند و مانع افت بیشتر قیمت‌ها در این بازار شدند. ریسک‌های سیاسی و افزایش تنش‌ها در خاورمیانه که با حمله یمن به تاسیسات نفتی عربستان همراه شده است، با حمایت خود از قیمت نفت، همچنان امیدها را برای رشد قیمت در روزهای آینده زنده نگه داشته است.

عناوین برگزیده