تاریخ: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۱:۵۰
بازدید: ۳۰۰
کد خبر: ۳۷۶۰۴
سرویس خبر : فلزات غیرآهنی

قیمت جهانی نقره ۸ درصد گران می‌شود

می متالز - بانک بین‌المللی امریکا مریل لینچ با وجود عملکرد مأیوس کننده‌ای که قیمت نقره در چند سال اخیر داشته است، همچنان خوش‌بینی خود به این فلز ارزشمند را حفظ کرده و انتظار دارد این فلز گرانبها سال ۲۰۱۹ را با ۸ درصد رشد قیمت به پایان ببرد.
قیمت جهانی نقره ۸ درصد گران می‌شود

به گزارش می متالز، تحلیلگران کالای بانک آمریکا مریل لینچ اظهار کردند که انتظار دارند قیمت نقره در محدوده ۱۵ دلار در هر اونس تثبیت شود و تا پایان سال میلادی جاری به ۱۵.۹۰ دلار افزایش پیدا کند که به منزله رشد ۸ درصدی از سطح فعلی قیمت است. بهای معاملات نقره برای تحویل در ژوئیه آخرین بار ۱۴.۷۷۵ دلار معامله شد که ۰.۱ درصد افت روزانه داشت.

این پیش‌بینی در شرایطی مطرح شده که نسبت قیمت طلا به نقره به بالاترین حد در چند دهه اخیر صعود کرده است. این نسبت نشان می‌دهد با چند اونس نقره می‌توان یک اونس طلا خریداری کرد. افزایش این رقم به معنای عملکرد ضعیف نقره است. میانگین نسبت قیمت طلا به نقره معمولاً ۶۰ است.

با این حال تحلیلگران بانک امریکا مریل لینچ به دلیل افت عرضه معدنی و ثابت ماندن تقاضای سرمایه گذاری، نسبت به رشد قیمت نقره خوش بین مانده‌اند.

این تحلیلگران خاطرنشان کرده‌اند که معاملات صندوقهای سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه نقره نشان می‌دهد که بازار این فلز ارزشمند قوی مانده و با وجود اینکه نقره عملکرد چندان درخشانی نداشته اما سرمایه‌گذاران تمایلی برای فروش دارایی‌های نقره خود ندارند.

در حالی که تقاضای سرمایه‌گذاری برای نقره ثابت مانده است اما امریکا مریل لینچ انتظار دارد تقاضای صنعتی برای نقره که حدود نیمی از بازار این فلز را تشکیل می‌دهد با موانعی روبرو شود. در آمریکا فروش ضعیف‌تر خودرو که از ابتدای امسال تاکنون ۳.۹ درصد کاهش داشته است تقاضای صنعتی برای نقره در آمریکای شمالی را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد. با این حال تحلیلگران بر این باورند که روند مذکور موقتی خواهد بود.

بر اساس گزارش کیتکو نیوز، در آسیا نیز رشد کمتر صنعت الکترونیک ژاپن، دورنمای تقاضای جهانی برای نقره را محدود می‌کند. عرضه داخلی رو به رشد و افت تولید و تقاضای سرمایه‌گذار برای نقره در چین نیز پتانسیل رشد جهانی قیمت این فلز را محدود می‌کند.

عناوین برگزیده