تاریخ: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۲:۰۹
بازدید: ۱۷۹
کد خبر: ۳۷۷۹۹
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

آمار جدید از ترخیص خودروهای دپویی

می متالز - بررسی‌ها نشان می‌دهد، از حدود دو هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو پروانه شده در ۴ماه گذشته، تعداد قابل‌توجهی از گمرک‌های مختلف ترخیص شده است.
آمار جدید از ترخیص خودروهای دپویی

به گزارش می متالز، از زمان مصوبه خودرویی هیات دولت در نیمه بهمن سال گذشته وضع بازار خودروهای خارجی بسیار نامتعادل بوده و حتی ترخیص خودروهای در گمرک مانده نیز نتوانست در این بازار اثر گذار باشد. هر چند به نظر می‌رسد ترخیص این خودروها و همچنین احیای تزریق خودروهای وارد شده بدون ثبت‌سفارش، نوعی رانت قیمتی برای صاحبان آن‌ها ایجاد می‌کند، اما به هر حال دولت باید برای بازار متشنج خودروهای داخلی و خارجی تدبیر مشخصی داشته باشد.

هرچه هست، از نیمه بهمن ماه سال قبل تا اواخر اردیبهشت سال‌جاری برای بیش از ۲هزار و ۷۰۰ خودرو پروانه گمرکی صادر شده است. بر این اساس، در ۱۵ گمرک مختلف از جمله سلفچگان،‌ باهنر، رجایی، غرب تهران، لنگه، خرمشهر، بوشهر و... پروانه ترخیص خودرو صادر شده است.

بر مبنای اعلام مسوولان، از ۲هزار و ۷۰۰ خودروی دارای پروانه حدود یک هزار و ۶۰۰ دستگاه آن از گمرک‌های مذکور ترخیص شده‌اند. در این بین، گمرک سلفچگان با صدور ۸۹۵ پروانه در صدر فهرست مذکور قرار گرفته است. البته تا ۲۰ اردیبهشت تنها ۳۹ دستگاه خودرو از این گمرک خارج شده است. به عبارت دیگر بیشتر خودروهای ترخیص شده، به گمرک باهنر مربوط می‌شود.

بر این اساس با وجود صدور ۶۴۶ پروانه در گمرک شهید باهنر برای خودروهای وارداتی، نزدیک به ۳۳۰ دستگاه خودرو از گمرک مذکور خارج شده است.در نهایت اما بر اساس یک گزارش مکتوب، تا ۱۷ اردیبهشت ماه یک هزار و هفت دستگاه خودرو از ۱۵ گمرک اصلی ترخیص شده‌ که ظاهرا ظرف یک هفته اخیر این آمار به بیش از یک هزار و ۶۰۰ دستگاه رسیده است.

عناوین برگزیده