تاریخ: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۲۰:۱۵
بازدید: ۱۸۱
کد خبر: ۳۸۲۴۱
سرویس خبر : انرژی

زیان ۱ میلیارد دلاری روسیه از نفت آلوده در ۲ هفته

می متالز - روسیه در دو هفته ی اول ماه می پس از کشف آلودگی نفت در جریان خط لوله به سمت اروپا، یک میلیارد دلار درآمد صادرات خود را از دست داد.
زیان ۱ میلیارد دلاری روسیه از نفت آلوده در ۲ هفته

 به گزارش می متالز به نقل از رویترز ، هزینه نهایی این آلودگی چندین برابر است ولی به نظر نمی رسد در این مرحله به دورنمای حساس رشد اقتصادی این کشور یا به ارزش روبل آسیبی رسیده باشد.

 جریان صادرات از آوریل مختل شده است . یعنی از زمانی که مقادیر بالای کلراید آلی در نفت پمپ شده از طریق خط لوله دروژبا کشف شد. این خط لوله نفت را به آلمان و شرق اروپا می‌رساند.

 روسیه هزینه وارد شده به اقتصادش را تخمین نزده است. در اواسط ماه می، الکساندر نواک کل آسیب وارده توسط نفت آلوده را زیر 100 میلیون دلار اعلام کرد ولی مشخص نبود او به چه چیزی اشاره می کند.

 تخمین خسارت یک میلیارد دلاری بر اساس ارقام صادرات از منابع آشنا با اطلاعات وزارت انرژی و میانگین ماهیانه صادرات از خط لوله دروژبا در سال گذشته صورت گرفته است.

 به گفته منابع،سیستم خط لوله روسیه در مقایسه با ماه آوریل 6 درصد بین اول تا 16 ماه می نفت کمتری دریافت کرده است.

 روسیه می تواند با فروش ارزانتر این نفت آلوده و دریافت دلارهای نفتی از سایر صادرات نفتیش به خاطر قیمت بالای نفت خام ،این خسارت را جبران کند.

 اینکه روسیه چه زمانی به سطح معمول صادرات نفت برمی‌گردد، مشخص نشده است ولی اپراتور بخش بلاروس خط لوله دروژبا اعلام کرده تکمیل عملیات های پاکسازی نفت حدود شش ماه طول می‌کشد.

 شرکت تحقیقاتی کپیتال ایکانامیکس اعلام کرد اگر این شرایط به زودی حل شود، تأثیر آن بر روسیه چندان نخواهد بود.

« ولی این آلودگی اعتباربخش نفت روسیه را هم خراب کرده است .اگر این مشکلات ادامه یابند، اروپا منابع دیگری برای تأمین تقاضایش پیدا می کند».

 این شرکت تحقیقاتی اعلام کرد:« به صورت تئوری اگر روسیه تولید و صادرات نفت را یک میلیون بشکه در روز طی یک سال  پایین بیاورد ، رشد تولید ناخالص داخلی آن 0.8 درصد کاهش می یابد».

 ولادیمیر پوتین به دولت دستور داده اقتصاد روسیه را تا 2024 بین 5 اقتصاد برتر دنیا قرار دهد ولی کند شدن فعالیت ها در اوایل 2019 اقتصاد این کشور را به آستانه رکود می کشاند.

 دمیتری دالگین، اقتصاددان ارشد روسی گفت:« در سال جاری کاهش درآمد صادرات روسیه به خاطر آلودگی نفتی 5 میلیارد دلار خواهد بود ولی به خاطر مازاد حساب جاری بیش از 100 میلیارد دلاری، این رقم چندان تاثیرگذار نیست».

عناوین برگزیده