تاریخ: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۴:۵۰
بازدید: ۲۴۱
کد خبر: ۳۸۵۷۶
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران از تحریم‌های تازه آمریکا می‌گوید

چالش افزایش هزینه مبادله

می متالز - محمدرضا بهرامن، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رئیس خانه معدن ایران، معتقد است تحریم‌های تازه ایالات متحده آمریکا، روی صادرات غیرنفتی ایران اثر می‌گذارد و هزینه مبادله را بالا می‌برد.
چالش افزایش هزینه مبادله

به گزارش می متالز، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران معتقد است که تحریم اخیر دولت ایالات متحده آمریکا بر صادرات صنایع فلزی ایران، قیمت تمام شده واحدهای تولیدی در داخل را بالا خواهد برد.

محمدرضا بهرامن با بیان اینکه دولت ایالات متحده آمریکا، پس از تحریم فروش نفت ایران این بار دست روی یکی از صنایع ارزآور ایران گذاشته است، گفت: صادرات مواد معدنی طی سال گذشته به میزان 8.7 میلیارد دلار بود که در حدود 75 درصد این میزان، مربوط به مس، سنگ‌آهن و آلومینیوم است.

به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، اگرچه مدیریت بنگاه‌های بزرگ صنایع معدنی و فلزی ایران همچنان در دست دولت است اما سهامداران عمده این واحدهای تولیدی از بخش خصوصی هستند و سهام آن در بورس نیز داد و ستد می‌شود. وی تاکید کرد که سهم دولت در صنایع این بخش، در حدود 20 درصد است.

بهرامن با این حال، به این موضوع نیز اشاره می‌کند که با شروع تحریم‌ها و آغاز دور تازه فشارهای اقتصادی علیه ایران در دولت اوباما، به دلیل کاهش مبادلات پولی و بانکی کشورهای طرف تجاری با ایران، عملاً صادرات غیرنفتی کشور دچار اخلال شد و این در حالی است که افزایش هزینه‌های حمل‌و‌نقل بین‌المللی نیز که ناشی از دوره تحریم‌ها است، چالش‌های جدی پیش روی صادرات غیرنفتی ایران قرار داد.

عناوین برگزیده