تاریخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۵:۵۳
بازدید: ۱۲۹
کد خبر: ۶۳۳۴۹
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
در شصت ‌و ششمین نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» مطرح شد:

آمادگی عرضه اولیه پانزدهمین شرکت جدید در فرابورس/ نگاه بانک مرکزی به بازار سرمایه حمایتی است

می متالز - مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری «آوای نوین»: «سیاست‌های بانک مرکزی در دوره جدید، حمایت از بازار سهام است و این نگاه فرصت‌های ویژه را در بورس رقم زده است.»
آمادگی عرضه اولیه پانزدهمین شرکت جدید در فرابورس/ نگاه بانک مرکزی به بازار سرمایه حمایتی است

به گزارش می متالز، در شصت ‌و ششمین نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» در فرابورس آخرین وضعیت مالی و عملیاتی سرمایه گذاری آوای نوین به عنوان پانزدهمین شرکت جدید آماده عرضه اولیه ۲۵ درصدی سهام از سوی مدیران این شرکت اعلام شد.

مدیرعامل این شرکت در این نشست خبری اعلام کرد: سازمان اقتصادی کوثر اخیرا سه شرکت نیروگاه زاگرس، کشت و صنعت شریف‌آباد و تولید گوشت مرغ ماهان را عرضه کرده و سرمایه شرکت آوانوین در حال حاضر ۶۰ میلیارد تومان است.

تاثیر سیاست‌های مثبت بانک مرکزی

علیرضا قدرتی در این ‌نشست در خصوص این که سیاست های پولی و مالی بانک مرکزی چه تاثیری در عملکرد شرکت های سرمایه گذاری دارد اظهار داشت: با اجرای سیاست های عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در بیش از یکسال اخیر شاهد ثبات و آرامش در فضای  پولی و مالی کشور هستیم به طوری که همانند گذشته شاهد بی ثباتی و نوسان های شدید در بازارهای مالی نیستیم و بازار سهام نیز از این شرایط منتفع شده است.

وی در ادامه با اعلام اینکه فردا چهارشنبه اول آبان ۲۵ درصد از سهام سرمایه گذاری آوای نوین معادل ۱۵۰ میلیون سهم در بازار دوم فرابورس عرضه اولیه می شود اظهار داشت: بر اساس آخرین عملکرد شرکت و صورت های، سودآوری و بازدهی شرکت حتی از بازدهی شاخص کل بورس هم بیشتر بوده است.

سهمیه سهامداران حقیقی و حقوقی

گفتنی است، این عرضه اولیه در فرابورس سهمیه ۲۵۰ سهمی برای هر فرد حقیقی و حقوقی برای این شرکت وابسته به سازمان اقتصادی کوثر در نظر گرفته شده است و محدوده قیمتی ۲۱۰ تا ۲۱۶ تومانی برای آن‌ تعیین شده است.

موضوع فعالیت اصلی

لازم به ذکر است سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رای شرکت ها، موسسات و یا صندوق های سرمایه گذاری با هدف کسب انتفاع به طوری که به تنهایی یا به همراه اشخاص وابسته خود، کنترل شرکت، موسسه یا صندوق سرمایه گذاری سرمایه پذیر را در اختیار نگرفته یا در آن نفوذ قابل ملاحظه نیابد از جمله فعالیت‌های اصلی شرکت است.

همچنین سرمایه‌گذاری در مسکوکات، فلزات گرانبها، گواهی سپرده بانکی سپرده های سرمایه گذاری نزد بانک ها و موسسات مالی و اعتباری مجاز، سرمایه گذاری در سایر دارایی ها از جمله دارایی‌های فیزیکی پروژه های تولیدی و پروژه های ساختمانی با هدف کسب انتفاع، ارائه خدمات مرتبط با بازار اوراق بهادار از جمله پذیرش سهم در صندوق‌های سرمایه گذاری، تامین مالی بازارگردانی اوراق بهادار، مشارکت در تعهد پذیره نویسی اوراق بهادار و تضمین نقد شوندگی، اصل یا حداقل سود اوراق بهادار نیز از جمله فعالیت های شرکت است.

سرمایه و ترکیب سهاداران

سرمایه اولیه این شرکت که در در بدو تاسیس ۵۰۰ هزار تومان بوده، طی سه مرحله افزایش سرمایه به ۶۰ میلیارد تومان رسیده و این شرکت متعهد شده حداکثر شش ماه بعد از تاریخ عرضه اولیه سهام، سرمایه اسمی را از ۶۰ به ۱۰۰ میلیارد تومان برساند.

ریسک‌ها

از سویی دیگر، سرمایه گذاری آوای نوین نیز مانند سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری که در این صنعت فعال هستند، ناچار به مواجهه با انواع ریسک‌های سیستماتیک از قبیل ریسک بازار (نوسانات قیمت سهام، عرضه های گسترده سهام توسط دولت و سهامداران شرکت دولتی، وضع قوانین و مقررات جدید و ...)، ریسک ناشی از نرخ بهره (اعلام سیاست‌های پولی و مالی توسط بانک مرکزی) و تورم، ریسک نوسانات نرخ ارز و ریسک تغییرات قیمت جهانی کامودیتی ها و کالاهای اساسی است.

 ترکیب پرتفوی

جزییات اطلاعات منتشر شده نیز حاکی از آن است که ارزش پرتفوی بورسی این شرکت در پایان سال مالی اسفند گذشته برابر با ۴۹.۱ میلیارد تومان بوده که سرمایه گذاری در فلزات اساسی ۲۹ درصد، پتروشیمی ۱۷ درصد بانکداری ۱۳ درصد از مجموع را به خود اختصاص داده است.

عرضه‌های انجام شده در فرابورس

براساس این گزارش، طی سال جاری سهام شرکت های «سرمایه‌گذاری صدر تامین، کشت و صنعت شریف آباد، ژلاتین کپسول، پلی پروپیلن جم، سیمرغ، دارویی ره آورد تامین، پتروشیمی نوری، پخش هجرت، غلتک سازان سپاهان، جنرال مکانیک، نیلی صنعت کرمان و توسعه مولد نیروگاهی جهرم، فولاد سپید فراب کویر و توزیع داروپخش عرضه اولیه شده، سرمایه گذاری آوای نوین» پانزدهمین شرکت جدید است.

عناوین برگزیده