تاریخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ، ساعت ۲۲:۳۴
بازدید: ۳۴۷
کد خبر: ۶۳۵۸۶
سرویس خبر : انرژی

برنامه ایران برای بازسازی صنعت برق عراق

می متالز - کارگروهی در وزارت نیرو برای آغاز همکاری همه‌جانبه ایران و عراق در زمینه برق تشکیل شده است.
برنامه ایران برای بازسازی صنعت برق عراق

به گزارش می متالز، سپهر برزی‌مهر، دبیر سندیکای برق با اشاره اینکه حدود ۸ ماه پیش با امضای دو تفاهم‌نامه و یک قرارداد فصل جدیدی از همکاری همه‌جانبه بین ایران و عراق در زمینه برق آغاز شد، گفت: در بهمن ماه سال گذشته وزرای نیروی ایران و عراق در پایان سفر سه روزه «لوی خطیب» وزیر برق عراق و هیات همراه به تهران دو تفاهم‌نامه و یک قرارداد در زمینه برق به امضا رساندند؛ اما تکلیف این تفاهم‌نامه‌ها مشخص نیست و احتمالا فشار آمریکا باعث شده تا عراق جدیتی برای اجرایی شدن این تفاهم‌نامه از خود نشان ندهد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در وزارت نیرو کارگروهی برای محقق شدن این تفاهم‌نامه تشکیل شده تا تفاهم‌نامه به سمت انعقاد قرارداد و آغاز همکاری حرکت کند، گفت: ایران در تفاهم‌نامه امضا شده در بهمن ماه سال گذشته اعلام آمادگی کرد تا صنعت برق عراق را بازسازی کند. بنابراین امید است تا عراقی‌ها هم جدیت خود را در این کار بیشتر کنند. برزی‌مهر در پاسخ به این سوال که تمدید ۱۲۰ روزه آمریکا برای واردات برق از ایران از سوی عراق را چگونه تحلیل می‌کنید؛ گفت: شبکه برق عراق دچار مشکلات عدیده‌ای است و با ۳ ماه مهلت نمی‌تواند ترمیم پیدا کند؛ چرا که عراق با کاهش عرضه برق مواجه است.

وی با بیان اینکه در خوش‌بینانه‌ترین حالت احداث نیروگاه ۳ سال زمان می‌برد، اظهار کرد:کسری برق در کشور عراق به گونه‌ای است که با مهلت‌های سه ماهه نمی‌تواند این کسری را جبران کند؛ حال این مشکل باید از سوی ایران به فرصت تبدیل شود و جای خود را برای تامین انرژی این کشور تثبیت کند. برزی مهر با تاکید بر اینکه ایران تنها نباید به فروش برق به عراق اکتفا کند، افزود: ایران در کنار فروش برق به عراق باید به احداث نیروگاه و کاهش تلفات برق در شبکه این کشور اقدام کند.

بر اساس این گزارش، رضا‌اردکانیان، وزیر نیروی ایران در نشست امضای این تفاهم‌نامه‌ها در ۱۹بهمن ماه سال گذشته گفته بود درصدد این هستیم که نقش منحصربه فردی را در بازسازی صنعت برق عراق ایفا کنیم. این عضو کابینه دولت از برنامه دو کشور برای سنکرون کردن شبکه برق دو کشور خبر داده و گفته بود: در توافق‌نامه فی ما بین ساخت نیروگاه‌ها و بازسازی نیروگاه‌ها و شبکه برق آسیب‌دیده عراق در جنگ ۴ ساله مردم این کشور با تروریست‌های بین‌المللی و کاهش تلفات انرژی در سیستم برق عراق دیده شده است.

طبق آخرین آمار رسمی ۸۲ درصد برق عراق، از گاز تامین می‌شود که این رقم در سال ۲۰۲۷ میلادی به ۸۴ درصد خواهد رسید. عراق طی دو سال آینده سه نیروگاه جدید را به مدار خواهد آورد که برای تامین گاز مورد نیاز آن، به سمت جمع آوری گازهای همراه از میادین نفتی خود رفته است تا پس از پایان یافتن قرارداد خود با ایران، از این منابع بهره ببرد. برآیند وضعیت صنعت برق عراق از وابستگی این کشور به گاز ایران برای تامین برق و توانایی ایرانی ها در حوزه ساخت و توسعه صنعت نیروگاهی این کشور حکایت دارد.

 عراق بین ۵۰۰ مگاوات و ۱۲۰۰ مگاوات برق - که به ترتیب برای زمستان و تابستان از ایران دریافت می‌کند- حدود ۲/  ۱میلیارد دلار در هر سال هزینه می کند. از سویی دیگر بر اساس گزارش وضعیت مصرف  انرژی جهانی که شرکت بریتیش پترولیوم منتشر می‌کند، صادرات گاز ایران به عراق به ۱۵۴ میلیون فوت مکعب در روز (۱۳ درصد ذخایر گاز حال حاضر عراق) رسیده است که این میزان صادرات گاز به عراق اجازه تولید حداقل هزار مگاوات دیگر برق را می‌دهد و برنامه‌هایی نیز وجود دارد که آن را به ۴هزار مگاوات برساند.

عناوین برگزیده